مقالات

راهنمای استخدام پرسنل آشپزخانه بهتر

5/5 - (1 امتیاز)

مهمترین دغدغه هر مدیری این است که چه پرسنلی را در آشپزخانه صنعتی به کار بگمارد. پرسنل آشپزخانه صنعتی و کارکنان با استعداد و خلاق خواسته هر مدیری است. این افراد می‌توانند رستوران را متحول کنند و در بهره وری رستوران شما تاثیرگذار باشند. آشپزخانه صنعتی قلب رسنوران به حساب می‌آید پرسنل آشپزخانه صنعنی روح آن که توسط کسی به نام سرآشپز که حکم رهبر ارکستر رستوران را دارد هدایت می‌شوند.

پیشتر مقاله ای در مورد موقعیت های هر یک از پرسنل آشپزخانه صنعتی نوشته ایم که پیشنهاد می کنیم مقاله نیم پرسنل رستوران را مطالعه کنید.

ساختار کارکنان توسط افراد تشکیل دهنده  آن (با دانش، تجربه و نگرش)، رویه‌هایی که آن‌ها را به هم پیوند می‌دهد و لوازمی که در اختیار دارند، تعیین می‌شود. این موارد با یکدیگر روابط متقابل دارند.

ساختار پرسنل آشپزخانه صنعتی

تجهیزات استاندارد

ساختار درست پرسنل آشپزخانه رستوران در راه اندازی رستوران موفق اهمیت بالایی دارد. استخدام افراد مناسب و سازماندهی صحیح آن‌ها تاثیر اساسی روی نتایج خواهد گذاشت.

در این مقاله برخی نکات ساده آورده شده‌است که می‌توانند به شما کمک کنند، با پیچیدگی ساختار پرسنل آشپزخانه مواجه شوید. اما پیش از آن دعوت می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید که اطلاعات دست اولی در مورد شخصیت و مشخصات کسانی می دهد که باید در لیست پرسنل رستوران داشته باشید.

به چند نفر نیاز دارید؟

زمانی که ساختار پرسنل آشپزخانه را تنظیم می‌کنید، مهم است بدانید به چند نفر نیاز دارید. این موضوع به طور خاص در آشپزخانه‌های کوچک نیز صدق می کند، که در آن فضا محدود است؛ طراحی دقیق و صحیح یک آشپزخانه کوچک به این امر کمک شایانی می کند، اما این مساله همچنان اهمیت خود را حفظ می کند.

به طور ایده‌آل، ساختار پرسنل آشپزخانه رستوران شامل سرآشپز ها، آشپز های خط و ظرف شور ها هستند. تعداد نفرات هر کدام از این موارد به اندازه رستوران، نوع منو غذایی و خدمات رستوران، روش‌ها و لوازم مورد استفاده آن‌ها بستگی دارد.

انتخاب درست تجهیزات آشپزخانه

انتخاب درست لوازم آشپزخانه صنعتی مانند اجاق گاز ها و فر ها، سیستم هی گرمایشی و سرمایشی و تجهیزات آماده‌سازی غذا می‌تواند در انجام این وظیفه بسیار مفید باشد؛

تجهیزات طراحی‌شده به طور ارگونومیک کار کرد ساده تری دارند و نیاز به زمان یادگیری کم‌تر، این امر آموزش متقابل نقش‌ها را تسهیل می‌کند تا افراد بیشتری بتوانند وظایف خاص خود را انجام دهند. این باعث انعطاف پذیری ساختار می‌شود و فشار روی هر عضو را کاهش می دهد.

پس استفاده از تجهیزات به روز و متناسب با رستوران نتایج زیر را به همراه دارد:

وظایف می‌توانند سریع‌تر انجام شوند.

زمان یادگیری کاهش می‌یابد.

پرسنل آشپزخانه با شرایط مختلف سازگاری بیشتری پیدا می کنند.

وسایل آشپزی ایمن و بهداشتی برای کاهش زمان آماده‌سازی و تمیز کردن فضای کاری کمک می‌کنند.

از استرس آگاه باشید

طبق مطالعات انجام شده؛ آشپزخانه‌های صنعتی در میان محیط‌های کاری جزو پر استرس ترین محیط ها به حساب می آیند. این موضوع را به هنگام تعیین ساختار پرسنل نمی توان نادیده گرفت.

کارکنان باید برای جلوگیری از کمبود نفر در زمان‌های پیک شلوغی سازماندهی شوند، اما بدون ایجاد شلوغی و هرج و مرج در محیط کاری. برنامه‌ریزی خوب جریان کار و فضای کاری و نگرش‌های مثبت اعضای پرسنل می‌تواند کمک کند.

تجهیزات طراحی‌شده به طور ارگونومیک و متناسب برای فضای کاری، می‌تواند به طور چشمگیری استرس غیر ضروری را در ساختار پرسنل آشپزخانه رستوران کاهش دهد؛ حرکات و تعاملات هموارتر می‌شوند؛

اتوماسیون و هوش مصنوعی که در این وسایل گنجانده شده‌اند می‌توانند کار های روتین را انجام دهند و پرسنل را بر روی کار های ضروری بیشتر متمرکز کنند.

برخی از  “صفات”  که پرسنل باید برای کاهش استرس در ساختار آشپزخانه رستوران در نظر داشته باشند.

  • تمایل به نظم:  نامرتب بودن مراحل.
  • حافظه خوب:  چسبیدن به امور عادی مهم است.
  • انگیزه برای یادگیری:  هر روز یک روز جدید است.
  • مقاومت در برابر استرس:  تمام استرس از بین رفتنی نیست.

1 دیدگاه در “راهنمای استخدام پرسنل آشپزخانه بهتر

  1. هادی گفت:

    بهترین سرمایه ای که می شود برای رستوران کرد سرمایه گذاری روی نیروی انسانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.