مقالات

راه اندازی رستوران سنتی در کمترین زمان ممکن

راه اندازی رستوران سنتی
5/5 - (3 امتیاز)

رستوران های سنتی انتخاب خیلی از مردمی است که به فست فود ها و غذاهای امروزی علاقه ای ندارند و با آگاهی از مضرات آنها برای بدن ترجیح می دهند اگر در رستوران غذایی صرف می کنند از غذاهای سنتی ایرانی باشد که به نظر آن ها سالم تر هستند، همچنین برای افرادی که شاغل هستند و روزانه از غذاهای بیرون بر یا کترینگ ها استفاده می کنند استفاده از فست فودها به خاطر اینکه نوع طبخ و روغنی که در سرخ کردنی ها استفاده می شود، مناسب نیست.

با وجود پیشرفت و توسعه و فراگیر شدن فست فود ها، هنوز در جشن ها و مهمانی های بزرگ به ویژه عروسی ها یا مجالس ترحیم از غذاهای اصیل ایرانی نظیر کباب و جوجه کباب و… استفاده می شود و این غذاها طرفداران پرو پا قرص خود را از دست نداده اند، لذا افرادی که قصد راه اندازی رستوران آن هم از نوع سنتی را دارند با خواندن این مقاله می توانند شناخت بیشتری پیدا کرده و برای شروع کار نکات لازم را مدنظر قرار دهند.

پیش از هر چیز اگر در مورد روند راه اندازی رستوران سئوالی دارید پیشنهاد می کنم مقاله راه اندازی رستوران را پیش از هر چیز مطالعه کنید.

1- قدم اول مکان یابی سفره خانه

باید بدانید سفره خانه یا کباب سرا در در هر محله و منطقه اجتماعی نمی توان راه اندازی کرد و انتظار سود بالا داشت. سعی کنید نقاط طلایی را در نقشه دریابید. در کنار مکان های سنتی و توریستی بهترین جا برای راه اندازی رستوران سنتی است.موارد زیر در انتخاب محل طلایی برای رستوران تاثیرگذار هستند

 • دوری و نزدیکی به خیابان اصلی
 • محدودیت‌های ترافیکی
 • عبور و مرور در طی 24 ساعت
 • محدودیت های سرعت
 • امکان پارک در طول خیابان
 • مشخصات پارکینگ
 • کاربری ساختمان های مجاور
 • بافت منطقه

2- قانون 15 دقیقه: رقبای خودتان را رصد کنید

می خواهید ببینید مشتریان شما چه کسانی هستند. شعاع 15 دقیقه ای رستوران را با ماشین طی کنید. 90 درصد از مشتریان در این شعاع زندگی می‌کنند. همچنین در این منطقه مهمترین رقبای شما قرار دارند و با رصد آنها و استخراج نقاط ضعف و قوت می توانید فهرست جامعی در مورد رقبا داشته باشد و مزایا خودتان را در مقایسه با آنها افزایش دهید. رقبای شما افرادی هستند که نیاز مشتریان شما را برطرف میکنند حال شما باید سعی کنید علاوه بر برطرف کردن نیازهای خود امتیازهای ویژه ای را برای آنها در نظر بگیرید .

3- در نظر گرفتن بافت و کشش منطقه ای محل

مشخصات جمعیتی مکانی که در آن رستوران افتتاح می کنید بسیار مهم است. میانگین سن، درآمد، بعد خانوار و غیره. اگر فقط روی جمعیت شناسی تمرکز کنید، ممکن است مشتریانی را که در رادار جمعیتی شما نیستند از دست بدهید. جمعیت شناسی به نحوه خرید مردم می پردازد و روانشناسی به این سوال پاسخ می دهد که چرا باید از ما خرید کنند. مشتریان زیادی وارد رستوران می شوند تا فضای آن را احساس کنند، اما با کیفیت بالای آن مشتری خواهند شد. از سطوح جمعیت شناختی بگذرید و در نظر بگیرید که مشتریان در آن منطقه چه احساسی نسبت به رستوران شما دارند.

4- قیمت گذاری مناسب

مشتریان باید بدانند برای چه خدماتی و چه غذایی پول پرداخت می کنند. شما هر قیمتی را نمی‌توانید روی غذاهای خود بگذارید. بلکه بازار است که قیمت را مشخص می‌کند. به سه شیوه می توان قیمت منوی را درآورد:

قیمت گذاری بر اساس هزینه ها

قیمت گذاری بر اساس هزینه پرداخت مشتری

قیمت گذاری بر اساس رقبا

پس از حساب کردن قیمت تمام شده درصدی را برای حاشیه سود اضافه می‌نماییم

اساس قیمت‌گذاری براساس مبلغی که مشتری حاضر به پرداخت است 

 قیمتی را رقابتی در سطح رقیبان طرح و اجرا می‌کنیم.

5- انتخاب و گزینش منوی مناسب

منوی رستوران سنتی می تواند بسیار متنوع باشد. به جز انواع کباب که معمولاً در سفره خانه ها ارائه می شود می توان خلاقیت به خرج داد و نوعی سفره ایرانی را طراحی کرد که با ذائقه توریست ها سازگار باشد و مناسب رستوران باشد.غذاهای شمالی و جنوبی می‌تواند امکانات خوبی به رستوران شما بدهد و مشتریان زیادی را به رستوران بیاورد.

6- انتخاب و گزینش سرآشپز حرفه ای و پرسنل آشپزخانه

برای راه اندازی رستوران سنتی این موقعیت ها را باید استخدام کنید:

 • سرآشپز
 • آشپز
 • کباب زن
 • مسئول نظافت
 • ظرفشور
 • پیک
 • انباردار

7- دکوراسیون مناسب با المان های سنتی- ایرانی

المان هایی مانند تخت، فرش، کاشی کاری، دیوار آجری، تابلو و پرده های سنتی و در صورت لزوم موسیقی زنده سنتی و یا نقالی می تواند فضای دلچسپی برای مشتریان ایجاد کند.  سبک سنتی همراه خودش عطر خاطرات را به همراه دارد. همچنین از المان های طبیعی نیز می توان بهره برد. شاید اولین و بهترین گزینه ای که برای داشتن یک دکوراسیون به سبک ایرانی سنتی به ذهن می رسد، ساخت یک آبنما با ظاهر سنتی یا حوضچه در فضای رستوران باشد.حوض ‌های کم‌ عمق یا حوضچه ها که معمولا در آن‌ ها یک یا چندین فواره‌ وجود دارد، به آب ‌نما معروف هستند.

8- تبلیغات موثر

با توجه به اینکه مکتب رستوران گردی در ایران بین افراد جامعه همه گیر شده تبلیغات در این زمینه می تواند به افزایش فروش و جذب مشتری کمک کند. اما فقط تبلیغات خالی نمی تواند راه گشا باشد. وجود انتخاب های گسترده پیش روی افراد به دلیل ترافیک بالای وجود رستوران و فست فود یکی از عوامل تاثیر گذار است. زیرا وجود هر رستوران یا فست فود اضافی در محله یا شهر سهم بازار را کاهش می دهد. 

مهمترین کار برای تبلیغات و برندینگ رستوران هویت بصری است. مهمترین بخش برای هر برندی داشتن یک لوگو و رنگ سازمانی و همچنین شعار مناسب است.

پس از آن باید برند بوک رستوران را تهیه کنید. یعنی اینکه داستان متفاوتی برای رستوران خود طرح کنید. درست مثل اینفلوئنسری که با نمایش یک شخصیت متفاوت از خود مخاطب جذب می کند. اما اینجا تفاوت عمده ای بین یک اینفلوئنسر با یک برند وجود دارد و آن استراتژی و معماری و تجربه کاربری است.

در مرحله سوم باید برای بازاریابی و تبلیغات رستوران برنامه داشته باشید. بطور کلی بازاریابی به مجموعه ای از کارهایی گفته می شود که منجر به جذب مخاطب هدف می شود.

تمامی رویدادها مرتبط با رستوران و رستوران داری را دنبال کنید و در آن شرکت کنید.

9- فعالیت در صفحات مجازی و معرفی و شناساندن رستوران به مخاطبان

فعالیت در صفحه مجازی در ادامه کار برندینگ و معرفی خود است. مانند یک اینفلوئنسر به توجه به برند بوک رستوران خود و هویتی که از خود ساخته اید به فعالیت در همه شبکه های اجتماعی بپردازید.

10- خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی مناسب و ماشین آلات استاندارد

(یکی از مهم ترین موارد است)با توجه به اینکه کیفیت کار سرآشپز و غذای تحویلی به این قسمت بستگی دارد و تنوع قیمت لوازم رستوران و کیفیت آن، باید در این قسمت نهایت دقت انجام شود و با مشورت یکی از شرکت های مشاور در راه اندازی رستوران تصمیم نهایی اخذ شود.

این نکته را مد نظر قرار بدهید که مشتریان رستوران های سنتی فقط کسانی که به رستوران شما مراجعه می کنند نیستند بلکه افرادی که صاحبان تالارهای عروسی یا … می باشند و هنوز تجهیزات آشپزخانه تالار آنها خریداری نشده یا ظرفیت آشپزخانه ی آنها محدود می باشد می توانند مشتری شما باشند، همچنین شرکت ها و موسسات مختلف هم برای مراسم ها و جشن های خود به این رستوران ها سفارش می دهند، قطعا اگر غذایی با کیفیت و قیمت مناسب عرضه شود حتما مشتریان فعلی روز به روز افزایش می یابند.

یک نکته دیگری که از شرایط قوت راه اندازی رستوران سنتی می باشد این است که اغلب   تجهیزات آشپزخانه صنعتی  این رستوران‌ها چون تولید داخلی هستند نسبت به لوازم آشپزخانه فست فود قیمت مناسب تری دارند. آپادانا تجهیز به عنوان یک برند شناخته شده و تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی می تواند مناسب ترین قیمت به تناسب کیفیت را در این زمینه به شما ارائه دهد، همچنین با تجربه راه اندازی رستوران های سنتی موفق بی شماری در کنار شما عزیزان از مراحل آغازین تا انتها هستیم تا بتوانید به رویای راه اندازی رستوران سنتی خود جامه عمل بپوشانید و موفقیت خود را تضمین کنید.

اگر شما هم علاقمندید رستوران رویایی خودتان را افتتاح کنید. کافی است با شماره 72307 تماس بگیرید و یا درخواست خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید. کارشناسان فروش بلافاصله با شما تماس خواهند گرفت.

 

2 دیدگاه در “راه اندازی رستوران سنتی در کمترین زمان ممکن

 1. تیام گفت:

  هزینه راه اندازی رستوران سنتی چقدر است؟

  https://tinyurl.com/4ujy5yyn

  1. آپادانا تجهیز آراز گفت:

   به خیلی از عوامل بستگی داره. مورد با مورد متفاوت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *