مقالات

تیم پرسنل رستوران که برای راه اندازی آشپزخانه صنعتی نیاز دارید

5/5 - (3 امتیاز)

پرسنل رستوران ملغمه جالبی از توانمندی‌ها هستند. در نگاه اول شاید به نظر ترکیب ناموزونی برسند اما خوب که نگاه کنید همین ملغمه است که برای راه اندازی رستوران به آن نیاز خواهید داشت. در این مطلب به شما نمی گوییم چه کسانی را و برای چه موقعیت هایی نیاز دارید. بلکه به شما می‌گوییم به چه شخصیت‌هایی نیاز خواهید داشت.

1- نابغه

تخصص، مهارتي است كه تيم موسس كسب و كار بدون آن نميتواند كاري از پيش ببرد. آقاي اسكونر (بيزينس من بزرگ) ميگويد:

“هر شروعي برای از زمین بلند شدن نیازمند یک نابغه است.”

معمولا نابغه تيم (مغز متفكر) بقيه اعضاي گروه را برای انجام دادان کارهایی که مطمئن نیستند چطور انجامشان دهند به چالش مي كشد.

کار هوشمندانه
نابغه کسی است که هوشمندانه کار می‌کند و نه سخت تر
گرافیک بهترین در کار زنی با پرچم جلوی بقیه
ستاره کسی که رستوران شما را در روزهای سخت نجات خواهد داد

2- ستاره

ستاره تيم كسي است كه دست بكار ميشود و كارها را به سرانجام ميرساند. از سفارش دادن نيازهاي دفتر كار تا راه اندازي شبكه اينترنت را پيگيري مي كند.

آقاي اسكونر ميگويد:

“نابغه و ستاره تيم، اغلب يك نفر هستند. اضافه كردن اينچنين شخصيتي به تيم، پس از تشكيل هسته ي اوليه تقريبا غير ممكن است.”

3- رهبر

اداره كردن يك شركت با بيش از يك بنيان گذار يك روش دموكراتيك است ولي تصميمات دشوار كه زندگي همه را تحت تاثير قرار ميدهد،بايد گرفته شود. اسكونر ميگويد:

“توافق دسته جمعي نيازمند سازش است.”

هر شروعي نيازمند يك رهبر مشخص است. اين به آن معنا نيست كه رهبرعدالت بيشتري دارد يا حتي سهم درآمدي بالاتري دارد و لزوما كسي كه رهبري را بر عهده دارد، مديرعامل نيست.اين فقط بدين معناست كه ديگران به او نگاه كرده و از او پيروي مي كنند (اگر تضادي به وجود بيايد يا مجبور به گرفتن يك تصميم بحث برانگيز باشد)

کلیپ آرت رهبر که کارکنان را هدایت می کند
همه آدمها توان رهبری ندارند. رهبر را در میان پرسنل رستوران خود پیدا کنید
سرآشپز کهنه کار
پرسنل کهنه کار مهمترین دارایی رستوران است

4- كهنه سرباز

از آنجايي كه شروع ها معمولا حول محور ايده هاي جديد مي چرخند، استفاده از كسي كه ميداند در صنعت كارها چطور پيش ميرود بسيار موثر است.

زمان زيادي لازم است تا در يك كسب و كار جديد، بتوانيد يك كار كشته به حساب بياييد. همچنين براي دانستن پيچيدگي هاي خاص در چشم انداز رقابتي، به رسميت شناختن مردم به عنوان دارايي هاي واقعي و نحوه ي تبليغات صحيح الزامی است. كهنه سرباز صنعت، اينها را ديده و ميداند که بقيه ي رقبا در اين موارد چگونه عمل ميكنند.

رهبر و كهنه سرباز صنعت، ميتوانند يك نفر باشند. اگر در شروع يك رهبر برجسته وجود نداشته باشد، ميتوانيم بعدا به تيم مديرعامل اضافه كنيم.

البته خيلي زود نبايد در اين مورد تصميم گرفت زيرا ممكن است كمپاني به سود دهي برسد ولي ممكن است ماهيت همان شركتي كه شروع به كار كرده است را نداشته باشد.

5- فروشنده

شروع با يك ايده درخشان، اغلب باعث فراموشي ميشود كه يك تيم فروش براي فروش محصولات مورد نياز است. داشتن فروشنده قوي در شروع كار تيم موسس باعث كاهش ريسك ميشود.

تركيب بينش تكنيكي، قدرت بنيان گذار و تجربه ي فروش يك مزيت غير قابل نفوذ در بازار رقابتي امروز است.

(در مورد تمامی مشاغل و اصناف صدق میکند)

فروشنده روی میز کار
هدف از کار در رستوران سودآوری و درآمد است. شخصیت فروشنده نیاز هر رستوران و کسب و کاری است
گرافیک حسابدار زن و مرد

6- حسابدار

در شروع كار، نياز به نبوغ مالي داريم. البته اين بخش راحت ترين قسمتي است كه ميتواند بعدا به تيم اضافه شود. كنترل كننده ها و حسابداران حرفه اي، جايگاه ويژه اي دارند.

اينطور كه مشخص است، همه در حال تلاش برای ایجاد یک حرفه، بدست آوردن پول سريع، و یا افزايش سهام خود تا حد امکان هستند. اگر شما می توانید یک حسابرس ماهركه مسئول نظارت بر عملکرد مالی  مجموعه است قرار دهید، ممکن است از آرامش ذهني بیشتري بهره ببرید.

نكته پاياني: هر چند توانايي ها بسيار مهم هستند، اما طرز فكر نوين هميشه يك قدم جلوتر است. مهارت هاي خوب، يك بيمه و گارانتي در برابر روزهاي سخت يك كمپاني است.

تیم پرسنل رستوران شامل چه کسانی است؟

برای راه اندازی رستوران یا واحد غذایی نیاز به پرسنلی کارآمد، مجرب و آموزش دیده می باشد. در این مقاله تعداد افراد مورد نیاز وشرایط لازم را بررسی می نماییم:

1- مدیر یا ریاست رستوران یا هیات مدیره:

مدیر رستوران می تواند شخصی از سرمایه گذران یا موسسین باشد یا شخصی خارج از موسسین که دارای تجربه مدیریت واحد های غذایی مشابه باشد که بتواند به موقع از پس تصمیم های اساسی و مشکلات و مسائل اداره رستوران که بعضا کار پیچیده و سختی است بر بیاید.

مدیر رستوران باید تجربه و مهارت کافی داشته و از استخدام به صورت سلیقه ای و پارتی بازی خودداری گردد.

شایسته سالاری در این بخش حتما باید لحاظ شود چرا که مدیریت نالایق می تواند بزرگترین ضربه را به رستوران یا واحد غذایی شما بزند.

2- حسابدار یا مدیرمالی:

شخصی منظم، دقیق، آموزش دیده و مسلط به علم حسابداری و نرم افزارهای مورد نیاز با تعهد کاری و تجربه مشابه در زمینه حسابداری به ویژه حسابداری و انبارداری و مدیریت امورمالی رستوران یا واحدهای غذایی.

3- صندوقدار یا مسئول فروش و کانتر:

دراین قسمت با توجه به حساسیت های موجود، استفاده و استخدام نیروهای خانم توصیه می گردد، چرا که در برخورد  با مشتریان  خوشرویی و ملایمت بیشتری نسبت به آقایان نشان می دهند و همچنین صلاحیت، تعهد کاری و امانت داری بیشتری دارند و کارشان را دقیق تر و مسلط تر انجام میدهند.

البته وجود فردی که به کار صندوقدار ها تسلط و نظارت داشته  واز آنها گزارش کار هفتگی یا ماهیانه بخواهد و به ورودی و خروجی صندوق نظارت کند حتمی و ضروری است.

4- سرآشپزحرفه ای:

درباره سرآشپز حرفه ای و ویژگی ها و شرایط آن در یک مقاله جداگانه مفصل و مشروح بحث گردیده است، لذا جهت جلوگیری از تکرار مطالب گذشته به مقاله چرا سرآشپز رستوران مهم است مراجعه فرمایید.

5- پرسنل آشپزخانه:

تمام افراد شاغل در آشپزخانه که زیردست سرآشپز کار می کنند باید تابع او باشند. حرفه ای و آموزش دیده بوده و ترجیحا با سابقه کار در این بخش گزینش و استخدام شوند.

هم چنین بهتر است جهت کار با تجهیزات آشپزخانه صنعتی آموزش دیده و به نحوه کار با ماشین آلات مسلط باشند تا باعث فرسودگی و خرابی دستگاه ها و ایجاد خسارت به ماشین آلات، لوازم آشپزخانه فست فود، تجهیزات آشپزخانه تالار، تجهیزات آشپزخانه هتل و به طور کلی تمامی تجهیزات آشپزخانه صنعتی مستقر در یک واحد غذایی نگردند.

6- گارسون ها یا سالن کاران:

دراین بخش افراد جوان با ظاهری مناسب و آراسته که حتما از نظر سلامت روانی و نحوه برخورد با مشتری بررسی و آموزش های لازم را دیده باشند مورد نیاز است، چرا که مستقیما با مشتری در ارتباط هستند و کوچکترین خطا یا رفتاری اشتباه باعث ایجاد تنش و نارضایتی مشتری و ازدست دادن مشتریان آینده و…می شود، لذا وجود فردی که به کارآنها ونحوه رفتارشان نظارت نماید ضروری است.

7- پرسنل مسئول نظافت رستوران:

این پرسنل باید مرتبا فضای رستوران را بررسی و ازهرگونه میکروب، باکتری و زباله پاک نمایند. همچینین باید آموزش های لازم را ببینند تا زباله ها و نخاله ها را درورودی و خروجی رستوران و فضای باز انباشت ننمایند و باعث ایجاد فضای نامناسب و چهره ای زشت از رستوران نزد مشتریان و عابران نگردند.

8- تیم بازاریابی وتبلیغات رستوران:

داشتن یک تیم بازاریابی که مرتب بازار و سلیقه مشتریان را بررسی نماید و دراین زمینه دارای خلاقیت و کارآمدی باشد لازم و ضروری است تا مدیر رستوران بتواند با مشورت با آنها از پس تصمیم گیری های مهم برای تغییر دکوراسیون، افزودن

شعبات جدید، اقدامات لازم برای  توسعه کار و… برآید و از ریسک های نامطمئن خودداری نماید.

پرسنل رستوران خود را انتخاب کنید

می دانید یکی از خدماتی که آپادانا تجهیز آراز به مشتریان خود ارائه می دهد مشارکت در استخدام پرسنل اولیه است. ما در ابتدای کار تیم آشپزی خود را در اختیار شما قرار خواهیم داد اما بعد از یکماه شما آنها را باید با پرسنل رستوران که خود انتخاب می کنید جایگزین کنید. در هنگام استخدام بایستی این شخصیت ها را همیشه در نظر داشته باشید و تنها در آن صورت است که رستورانی یگانه خواهید داشت.

1 دیدگاه در “تیم پرسنل رستوران که برای راه اندازی آشپزخانه صنعتی نیاز دارید

  1. مالاندا گفت:

    راه اندازی رستوران کار بسیار پر استرسی است که با وجود تیم حرفه ای ساده می شود.
    https://tinyurl.com/2s4edc22

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.