طراحی آشپزخانه صنعتی و مشاوره راه اندازی

به منظور  دستیابی به این مهم، اولویت اول، ایجاد نظم و ساختار مناسب در چینش فضاها و تجهیزات بوده که به تجربه اثبات گردیده مهمترین رکن در بالا بردن راندمان کیفی و کمی هر آشپزخانه ای می باشد. از این رو شرکت آپادانا تجهیز آراز، با بهره گیری از کادر متخصص و مجرب در چند مرحله فرایند کاری خود را به انجام می رساند.

مرحله اول پس از بازدید میدانی از فضای پروژه توسط کارشناسان فنی و مجرب، طراحی توسط تیم مهندسی شرکت در تمامی بخش‌های مختلف مانند بار انداز، انبار، سردخانه، آماده سازی، پخت، پورسیون، شستشوی ظروف و غیره با رعایت بالاترین استانداردهای علمی، فنی، مهندسی و بهداشتی صورت می پذیرد. شایان ذکر است تنوع منوی غذایی و ظرفیت پخت دو رکن اصلی طراحی و چیدمان به حساب می آیند.

مرحله دوم پس از تایید نقشه های چیدمان توسط کارفرما، مهندسین این شرکت اقدام به ارائه نقشه های جزئیات اجرایی تاسیسات مکانیکی و برقی شامل مسیر لوله های آب و گاز به همراه توان مصرفی گاز هر دستگاه برمبنای واحدهای استاندارد و ضرایب اختصاصی، فاضلاب و شبکه آبرو، جانمایی دقیق محل قرار گیری پریزها و همچنین توان مصرفی دستگاه ها می نمایند.

آشپزخانه صنعتی با طراحی جزیره‌ای

چگونه آشپزخانه صنعتی را طراحی کنیم؟

تا زمانی که تجربه شکست در یک آشپزخانه صنعتی با طراحی غلط را تجربه نکنید اهمیت طراحی آشپزخانه صنعتی، برای شما نمایان نمی گردد.

شیوه های مختلف طراحی آشپزخانه صنعتی

وقتی برای طراحی آشپزخانه صنعتی تفکر می کنید، چند عامل مهم را در نظر بگیرید:

فضای کافی سالن پذیرایی:

داشتن فضای کافی در سالن پذیرایی رستوران برای مهمانان از مهمترین قسمت های یک آشپزخانه و رستوران محسوب می شود، اگر بهترین غذا و خدمات را داشته باشید اما فضای استاندارد برای نشستن مهمانان نداشته باشید، این امر سبب نارضایتی مشتریان شده و طبیعتا از تعداد مشتریان کسر خواهد شد. فضای مورد نیاز برای هر صندلی حدودا 1.5 متر مربع می باشد. یعنی برای داشتن 60 عدد صندلی، نیاز به 90 متر مربع  فضا دارید.

تحرک آسان کارمندان در قسمت پخت و پز آشپزخانه:

آشپزخانه صنعتی که به خوبی طراحی شده باشد به کارمندان اجازه می دهد بدون برخورد با یکدیگر رفت و آمد کنند. این عدم اختلال در اوج شلوغی آشپزخانه سبب هرچه بالاتر رفتن راندمان پخت، تحویل و سود بیشتر برای مجموعه می باشد.

ارگونومی:

تئوری علم ارگونومی در این خلاصه می شود که هر چه کارمندان شما برای انجام وظیفه خود مراحل کمتری طی کنند به نفع شما خواهد بود. یک آشپزخانه صنعتی ارگونومیک طوری طراحی شده است که کارمند می تواند در یک جا بایستد و تمامی کارهای خود را بدون کوچکترین خم شدن، دست دراز کردن، چرخیدن و راه رفتن انجام دهد. علاوه بر این ارگونومی می تواند میزان آسیب، ناراحتی و خستگی در آشپزخانه را کاهش دهد.

بهره وری انرژی:

بهره وری انرژی باید جزو اولین مواردی باشد که در طراحی یک آشپزخانه صنعتی مورد توجه قرار می گیرد. چرا که موجب صرفه جویی در پول و هزینه های آب و برق می شود. برای بهینه سازی مصرف انرِژی می بایست یخچال ها  و تجهیزات پخت و پز تا آنجا که کارایی خود را از دست ندهند از هم فاصله داشته باشند. علاوه بر این برای به حداکثر رساندن بهره وری انرژی، تجهیزات پخت و پز در مکانی قرار گیرند که هود نصب شده است.

احساسات مشتریان:

فراتر  از بوی اشتها آور، چیدمان آشپزخانه صنعتی می تواند دیگر حواس مشتریان را مورد توجه قرار دهد. به عنوان مثال نمایشگاه آشپزخانه، به مشتریان اجازه می دهد تا هر آنچه اتفاق می افتد را مشاهده نمایند.

انعطاف پذیری:

صرف نظر از طرح نهایی، انعطاف پذیری طراحی برای هر آشپزخانه تجاری مهم است. تغییر در مدیریت یا گرایشات مواد غذایی می تواند به طور کامل منو و به تبع تجهیزات و نحوه چیدمان آن ها را تغییر دهد. فراتر از آن، مطمئن شوید که تجهیزات می توانند به راحتی برای تمیز کردن جا به جا شوند.

چیدمان آشپزخانه صنعتی:

آشپز در حال کار در آشپزخانه صنعتی

هیچ قانون مشخصی در مورد نحوه ترتیب تجهیزات آشپزخانه های صنعتی شما وجود ندارد. همه چیز به فضایی که شما در اختیار دارید و نیازهای خاص شما بستگی دارد. با این حال چهار ترتیب مختلف رایج در این زمینه وجود دارد.

1- چیدمان ارگونومیک:

در یک پیکربندی کاملا ارگونومیک، تجهیزات آشپزخانه صنعتی با توجه به آنچه راحت ترین و کارآمدترین حالت برای سرآشپز و کارگران آشپزخانه فراهم آورده شده باشد چیده شده اند که معمولا مصرف انرژی کارآمد در این روش از اهمیت  بالایی برخوردار نیست.

به عنوان مثال؛ در یک  آشپزخانه صنعتی که به شیوه  ارگونومی طراحی شده، ممکن است فریزر زیر کانتری یا پیشخوان، به طور مستقیم در کنار سرخ کن صنعتی قرار گرفته باشد.

اگر چه این روش چیدمان، تناسبی با مصرف  انرژی کارآمد ندارد، اما این امکان را فراهم می کند که سیب زمینی سرخ کرده منجمد شده و یا نوار مرغ به طور مستقیم از فریزر به سرخ کن صنعتی منتقل شود، حتی بدون اینکه کارمند شما  قدم از جای خود بردارد!

2-چیدمان خط مونتاژ:

این نوع طراحی تجهیزات برای آشپزخانه هایی مناسب است که اغلب تعداد زیادی از یک نوع غذا مانند پیتزا و یا ساندویچ ها را تهیه می نمایند. در یک ترکیب بندی خط مونتاژ، تجهیزات، با توجه به نیاز در کنار هم قرار می گیرند و بخش های مختلف تجهیزات به طور معمول در یک خط  و گاهی هم متصل به هم قرار می گیرند.

به عنوان مثال؛ چیدمان تجهیزات صنعتی آشپزخانه یک پیتزا فروشی می تواند در ابتدا با یک یخچال صنعتی شروع شود، در ادامه به محل شکل دادن خمیر پیتزا و سپس به میز مخلفات پیتزا و فر پیتزا و در نهایت با رسیدن به محل بسته بندی و جعبه پیتزا خاتمه یابد.

3-چیدمان منطقه ای:

در یک چیدمان منطقه ای، آشپزخانه صنعتی به نواحی و بلوک های مختلفی تقسیم می گردد. به طور کلی، یک بلوک برای آماده سازی غذا، یک بلوک برای پخت و پز، یک بلوک برای فریزکردن و ماشین آلات یخساز صنعتی، یک بلوک برای بهداشت و انبار شستشو و یک بلوک برای انتقال از  آشپزخانه و سرو غذا  وجود دارد. همچنین ممکن است چندین بلوک وجود داشته باشد.

به عنوان مثال؛ در یک آشپزخانه صنعتی بزرگ ممکن است دو بلوک تهیه غذا وجود داشته باشد یکی در کنار یخچال و دیگری در کنار تجهیزات پخت و پز.

4-چیدمان جزیره ای:

در دو نوع آشپزخانه های صنعتی و مسکونی، چیدمان های جزیره ای رایج هستند. این شیوه ترکیب بندی به چیدمان منطقه ای شباهت بسیاری دارد با این تفاوت که بلوک اصلی در وسط قرار گرفته است.

به طور معمول، در آشپزخانه های صنعتی با سبک جزیره، تجهیزات پخت و پز در وسط قرارمی گیرند و مکان  آماده سازی مواد غذایی، ذخیره سازی و انتقال غذا به مشتری در کنار دیوارهای اطراف در نظر گرفته می شوند. البته عکس این موضوع نیز رایج است بدین صورت که تجهیزات آماده سازی غذا در وسط و تجهیزات پخت و پز در مجاورت دیوارها چیده شوند.

دکوراسیون:

شرکت آپادانا تجهیز در راستای اجرای کامل پروژه ها از ابتدا تا انتها، اقدام به استفاده از تیم طراحی معماری و دکوراسیون داخلی خود با شرح خدمات ذیل نموده است:

 • طراحی معماری و معماری داخلی در مراحل فاز صفر ، 1 ، 2 و 3 مشتمل بر: مطالعات امکان سنجی، مکان یابی، جانمایی، ظرفیت سنجی و … پروژه ها
 • برآورد هزینه های پیش روی پروژه
 •  برآورد زمان  دستیابی به پروژه با توجه به مواری همچون ساختار و بستر پروژه
 • طراحی کامل سیستم پلانینگ معماری تمامی فضاها ( جانمایی فضاها،  تیغه چینی ها، سیستم سیرکولاسیون، نحوه ی پیمایش در فضاها و…)
 • طراحی کامل نماها به همراه سیستم نورپردازی.
 • طراحی ، نظارت و اجرای تمامی فضاهای ساختمانی به غیر از بناهای خاص ( بیمارستان، فرودگاه، نیروگاه و …)
 • طراحی و اعمال تغییرات سازه ای شامل ارائه سیستم های جدید سازه ای و ساختمانی ، جابجایی دیواره ها، سقف ها وتیغه چینی ها ( در صورت امکان ) ، تغییر سیستم سازه الحاقی.
 • طراحی کامل انواع فضاهای سبز داخلی و خارجی به همره طرح کشت ، سیستم آبیاری و نورپردازی.
 • طراحی انواع سیستم نور پردازی و روشنایی مبتنی بر  هویت و ساختار پروژه.
 • طراحی انواع مبلمان های داخلی و خارجی مشتمل بر نشیمن ها ، میز ، صندلی ، چراغ ها ، ساعت ، کانتر ، فلاور باکس ها ، فضاهای سرویس دهی و…
 • طراحی سیستم تاسیسات مکانیکی و تهیه مطبوع.
 • طراحی لباس های فرم ..منوهای غذایی تبلیغات بروشورها، لوگو، هویت برندینگ و…
 • گزینش مصالح و متریال ها و در صورت نیاز ساخت مواد و متریال مبتنی بر پروژه

تجهیزات آشپزخانه صنعتی آپادانا تجهیز آراز – قیمت لوازم رستوران – فعالیت در سراسر کشور