مقالات

لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی که شما را از همه لیست‌ها بی‌نیاز می‌کند

تجهیزات آشپزخانه صنعتی استیل
5/5 - (2 امتیاز)

می‌خواهیم یک آشپزخانه صنعتی راه اندازی کنیم. لیست تجهیزات مورد نیاز ما چیست؟ برای ایجاد کردن یک آشپزخانه بزرگ و حرفه ای باید شناخت درستی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی داشته باشید. اگر شما لیست کامل تجهیزات آشپزخانه صنعتی را داشته باشید ممکن است برخی از این تجهیزات آشپزخانه صنعتی را حذف کرده و یا یک سری از آن‌ها را بعداً خریداری کنید.

البته در مورد بعضی از این تجهیزات آشپزخانه صنعتی حتما باید مدل نو و از برندی معتبر و قابل اعتماد آن را تهیه کنید تا کارایی خوب و طول عمر بالایی برایتان داشته باشد. گفتنی است که در حال حاضر شرکت های تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی مانند آپادانا تجهیز بیشتر این تجهیزات را در کشور تولید می‌کنند. به جز تجهیزات کافی شاپ که بیشتر آنها وارداتی است می‌توان گفت شما نیازی به برندهای معتبر خارجی برای راه اندازی رستوران ندارید.

ما در این مقاله لیست کامل تجهیزات آشپزخانه صنعتی را برای شما آماده کرده ایم. البته بی شک برای منوهای خاص و غذاهای متنوع تجهیزات متنوع تری نیاز است اما این لیست همان چیزی است که در ابتدای کار به آن نیاز دارید.

لیست کامل تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 لیست کامل تجهیزات آشپزخانه صنعتی شامل تجهیزات پخت و پز، تجهیزات آماده سازی، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، تجهیزات انبار، تجهیزات سرو می باشد. همانطور که گفتیم شاید شما بنا به نوع کاربری و حجم خروجی غذا در هر روز، برخی از این تجهیزات آشپزخانه صنعتی را از لیست خود حذف کرده و به این صورت هزینه راه اندازی را پایین بیاورید.

تجهیزات آماده سازی

دختر آشپز مشغول ریختن آرد در میکسر

ئر همه آشپزخانه های صنعتی بخش اساسی برای قرار گرفتن تجهیزات آماده سازی وجود دارد. بخش آماده سازی معمولاً بین بخش انبار و پخت قرار می گیرد که در آن غذاها آماده و شده و در اختیار آشپزها برای عملیات نهایی قرار می‌گیرند.

 • تخته کار: برای آماده سازی مواد غذایی مانند خرد کردن گوشت و مرغ، برش دادن سبزیجات از تخته کار استفاده می کنند.
 • دیگ خیساندن برنج: بیشتر غذاهای ایرانی با پخت برنج در ارتباط هستند و تعداد غذاهایی که افراد سفارش می دهند همراه با برنج می باشد، بنابراین دیگ خیساندن برنج برای تجهیزات آشپزخانه صنعتی ایرانی ها مهم و ضروری است.
 • چرخ گوشت صنعتی: در آشپزخانه های صنعتی و بزرگ، هیچوقت از گوشت چرخ کرده آماده استفاده نمی کنند. و در این شکل از کار تخصصی به یک چرخ گوشت صنعتی نیاز خواهد بود. این چرخ گوشت ها برای چرخ کردن انواع گوشت با تنظیمات مختلف، کاربرد دارد.
 • اره استخوان بر: تکه کردن گوشت های بزرگ، و قلم آن ها و … در آشپزخانه های بزرگ و حرفه ای انجام میگیرد، بنابراین دستگاه اره استخوان بر در تجهیزات آشپزخانه صنعتی مهم و ضروری می باشد.
 • دستگاه مخلوط کن صنعتی: از این دستگاه برای مخلوط کردن مایه کباب، خمیر نان یا شیرینی استفاده می کنند.
 • یخ ساز: در سال های گذشته رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی برای برطرف کردن نیاز خود به یخ، آن را از بیرون سفارش می دادند. ولی اکنون هر آشپزخانه حرفه ای یک یخ ساز صنعتی دارد، تا هر لحظه یخ های قالبی در ابعاد مختلف در اختیار داشته باشند.
 • دستگاه خلال کن: از این دستگاه برای خلال کردن مواد اولیه از جمله سیب زمینی و هویج و … استفاده می شود.
 • سبزی خرد کن: تهیه کردن سبزی آماده و خرد شده هزینه زیادی دارد، بنابراین سبزی خرد کن در تجهیزات آشپزخانه صنعتی مهم به حساب می آید.
 • کباب زن (کوبیده زن) یا سیخ گیر: از این میز برای جای دادن سیخ کباب استفاده می شود. به صورتی که سیخ ها را در قسمت پایینی آن جای می دهید و پس از آماده کردن سیخ آن را در جای خود در بالای میز قرار می دهید. شاید این مورد جزو گزینه های ضروری نباشد و بتوان آن را حذف کرد ولی بودن آن در تجهیزات آشپزخانه صنعتی سرعت العمل را افزایش می دهد و به بهداست بیشتر کمک می کند.
 • میز دور چین: از این میز برای دورچین غذا ها مانند کاهوی خرد شده، خیار شور، ترشی و … به صورت جدا در هر کدام از قالب های آن ریخته شده و در حین پر کردن بشقاب مشتری از هر کدام به میزان لازم برداشته می شود.
 • میز کار: از این میز در مراحل مختلف آشپزخانه صنعتی استفاده می شود. و آچر فرانسه آشپزخانه در مراحل آماده سازی و پخت و پز می باشد.

تجهیزات پخت

آشپز و پخت غذای در آشپزخانه صنعتی
 • اجاق گاز: این اجاق گاز در دو مدل فر دار و بدون فر موجود است. با توجه به نوع کاربرد آن برای کار شما، می توانید یک یا بیشتر از یک عدد اجاق گاز را تهیه کنید. بهتر است که هر دو مدل آن را در تجهیزات آشپزخانه صنعتی خود داشته باشید.
 • دستگاه دم کردن برنج: دم کردن برنج در آشپزخانه های بزرگ کار دشواری است که باید توسط دستگاه دم کردن برنج انجام شود.
 • تابه گردان (سرخ کن): از این دستگاه برای سرخ کردن انواع مواد غذایی استفاده می شود. و قطعات این دستگاه به راحتی قابل جدا شدن و شستشو می باشد.
 • کباب پز صنعتی: کباب پز در دو نوع گازی و ذغالی موجود است که عملکرد آن ها دقیقا مثل هم می باشد. از این دستگاه برای پخت کباب استفاده می شود.
 • کباب پز تابشی: اگر می خواهید پخت کباب بدون دود و بو باشد باید از این دستگاه استفاده کنید.
 • هود صنعتی: این هود دارای قدرت مکش بسیار بالایی می باشد. از این دستگاه در قسمت پخت و پز استفاده می کنند تا بو و حرارت غذا را به بیرون انتقال دهد.

تجهیزات سرمایشی

سرآشپز و هود با کیفیت در آشپزخانه صنعتی

 • یخچال ویترینی: این نوع یخچال ها جداره های آن شیشه ای می باشد تا محتویات آن به راحتی قابل مشاهده باشد.
 • یخچال صنعتی: فریزر و یخچال صنعتی از وسایل بسیار مهم آشپزخانه صنعتی است. و بسته به حجم کاری آشپزخانه تعداد و سایز آن انتخاب می شود.
 • گرماخانه شیشه ای: از گرماخانه برای گرم نگه داشتن غذا استفاده می شود. مزیت این مدل شیشه ای نسبت به مدل های دیگر این است که می توانید محتویات داخل آن را مشاهده کنید.
 • سرد خانه زیر صفر: برای منجمد نمودن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سرد خانه بالای صفر: برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود که امکان مصرف آن ها تا دو هفته آینده می باشد.
 • سردخانه دو مداره: این مدل سردخانه کارایی دو نوع  بالای صفر و زیر صفر را دارد.

تجهیزات انبار

کارمند آشپزخانه در انبار آشپزخانه صنعتی

از بخش های مهم آشپزخانه های صنعتی بخش انبار می باشد. که برای نگهداری مواد غذایی خشک و فاسد شدنی و وسایل غیر غذایی از آن استفاده می کنند.

در بخشی که مواد غذایی فاسد شدنی نگهداری می کنند از تجهیزاتی مانند سرد خانه ها استفاده می کنند، که انواع مختلفی از آن ها به شرح زیر موجود می باشد.

 •  بخش نگهداری وسایل غیر غذایی شامل ظروف یکبار مصرف، مواد شیمیایی، مواد بهداشتی و …. می باشد.
 • بخش نگهداری مواد غذایی خشک شامل موادی هستند که عمر طولانی دارند و از آن ها به طور روزانه استفاده می کنند.

تجهیزات سرو

سرو غذا در رستوران

 • ظروف شفینگ دیش: از این ظرف برای گرم نگه داشتن و همچنین سرو غذای دریایی، سرو غذای فرنگی و … مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سالاد بار: برای نگهداری و سرو سالاد در آشپزخانه های صنعتی است.
 • ترولی: نوعی چرخ دستی می باشد که برای حمل ظروف غذایی به منظور سرو غذا روی میز های مشتریان و یا حمل ظورف کثیف به آشپزخانه استفاده می شود.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی تولیدی آپادانا تجهیز

 ما در این مقاله اطلاعات کاملی را در خصوص بیشتر تجهیزات آشپزخانه صنعتی که مهم و ضروری می باشد بیان کردیم. باید توجه داشته باشید که شرکت آپادانا تجهیز آراز یکی از معتبرترین تولیدکنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی در سطح کشور است با استفاده از بهترین متریال‌ها محصولات خود را تولید و روانه این تجهیزات را از تولید کننده های معتبر که این وسایل را از متریال خوب و با کیفیت درست می کنند تهیه کنید.

زیرا اگر این تجهیزات کیفیت قابل قبول را نداشته باشند در کیفیت غذای پخت شده تاثیر بسزایی می گذارد. حتما قبل از خرید تجهیزات لیست آن را تهیه کنید و در مورد کارایی هر کدام از آن ها خوب تحقیق کنید. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید در ساعات اداری با شماره 72307 تماس بگیرید وشماره موبایل 09123173457 هفت روز هفته آماده مشاوره با شما است. همچنین می‌توانید از طریق فرم زیر درخواست خود را برای ما ارسال کنید کارشناسان ما فوراً با شما تماس خواهند گرفت.  3 دیدگاه در “لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی که شما را از همه لیست‌ها بی‌نیاز می‌کند

  1. رعنا گفت:

   تجهیزات آشپزخانه صنعتی خیلی پیچیدگی دارد. بهتر است بنا به هر نوع رستوران یک لیست بدهید

  2. سید علی گفت:

   هزینه صفر تا صد خرید همه تجهیزات آشپزخانه صنعتی چقدر می شه

   1. آپادانا تجهیز آراز گفت:

    هزینه ها بسته به نوع رستوران بسیار متقاوت است. برای اطلاع از قیمت و مشاوره لطفا با شماره 72307 تماس بگیرید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *