مقالات

چطور فست فود موفق راه اندازی کنیم؟

فست فود موفق
5/5 - (1 امتیاز)

تجهیزات فست فود کدامند؟ بدون تردید یکی از پرطرفدار ترین گروه های غذایی، فست فود ها هستند. در حال حاضر همه رستوران‌های آماده طبخ غذاهای متنوع فست فودی اند با استقبال مردم روبرو می‌شود. این مسئله سبب شده  تا خیلی از افراد به فکر تاسیس یک فست فودی باشند. در این پدیده فاکتورهای متنوعی وجود دارند که بایستی به آن‌ها دقت شوند. چرا که دقت به این امور اثر مستقیمی در کامیابی روال کاری هر شخص دارد. یکی از عمده ترین موضوعات در این کار تجهیزات راه اندازی فست فود و تجهیزات آشپزخانه صنعتی مطلوب است. تجهیزات مدنظر تنها حاوی موارد پخت و پز نیست ولی اصلی‌ترین آن ها همین موارد هستند.

در این مقاله ابتدا نکات اصلی راه اندازی فست فود موفق را گوشزد می کنید. سپس می گوییم برای راه اندازی فست فود چه تجهیزاتی را باید خریداری کنید و به چه وسایلی نیاز داریم. همچنین راهکارهایی برای موفقیت بیشتر فست فود را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

1- انتخاب مکان مناسب:

مکان مناسب مکانی است که به مراکز خرید و پاساژ ها نزدیک باشد تا افراد بتوانند پس از خستگی و گشت وگذار برای استراحت و صرف غذا به رستوران شما بیایند. پس چه بهتر که رستوران خود را دریک مرکز تجاری یا نزدیک به آن تاسیس کنید. همچنین نزدیکی به اماکن اداری، تجاری، آموزشی و تفریحی هم مزیت خوبی به حساب می آید.

2- آشپزخانه صنعتی:

آشپزخانه رستوران یا فست فود شما یکی از مهمترین ارکان آن است. برای طراحی آن از یک تیم حرفه ای استفاده کنید تا تمام الگوها و متدهای روز در آن پیاده شده و یک آشپزخانه استاندارد با بهترین تجهیزات را داشته باشید، که باعث بهره وری مناسب برای پرسنل شماست و کیفیت غذای پخته شده در آن هم 100 % بستگی به کارآیی این بخش دارد.

3- تجهیزات آشپزخانه صنعتی:

با توجه  به اینکه بخش  اعظمی از تجهیزات  مورد نیاز فست فودها وارداتی و خارجی هستند، نوسانات ارز روی قیمت لوازم آشپزخانه فست فود تاثیر مستقیم گذاشته و قیمت ها روز به روز در حال افزایش هستند لذا باید با توجه به فضای آشپزخانه و تنوع منوی غذایی لیستی تهیه شود که مناسب ترین وسایل موجود در بازار با کیفیت و قیمت مناسب تهیه شود، تا از صرف هزینه های زائد خودداری شود.

پس از طراحی آشپزخانه و تهیه تجهیزات آن، باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید از جمله نام مناسب برای فست فود که از قبل باید درمورد آن فکر کرده باشید و تصمیم نهایی را گرفته باشید. سایر موارد مانند استخدام پرسنل، نظافت رستوران، خلاقیت در منو و چیدمان، سرآشپز و… همه در مقاله های جداگانه به صورت مشروح و مفصل پرداخته شده که می توانید به هرکدام جداگانه در سایت مراجعه نمایید.

تجهیزات راه اندازی فست فود کوچک

شما بایستی مطابق نوع فست فود مورد نظرتان، تجهیزات راه اندازی فست فود را شناسایی کنید. مثلاً در همه فست فودها به لوازم کوچکی چون ماهیتابه، قابلمه و دیگر لوازمی از این دست که بایستی در آشپزخانه موجود باشند، نیاز دارند. حتی جهت عرضه غذاهای گوناگون تر و بهتر به لوازمی چون خرد کن، مخلوط کن، کارد و چنگال و خیلی از تجهیزات ریز و درشت دیگر احتیاج است. اکثر فست فودها همچنین به یک میز و تخته مطلوب جهت حاضر نمودن گوشت نیاز دارند.

گفتنی است پیش از این در مقاله ای جداگانه به لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی که همه رستوران ها به آن نیاز دارند پرداخته شده است:

تجهیزات راه اندازی فست فود جهت نگهداری سرد

انواع فست فود روی میز

از دیگر تجهیزات راه اندازی فست فود ها و رستوران ها یخچال و فریزر است. این تجهیزات جهت حفاظت از مواد خوراکی به کار برده می شوند. به عنوان مثال شما بایستی موادی چون مرغ، گوشت، شیر، سبزی و… را در این تجهیزات ضروری نگهداری نمایید. سایز یخچال و فریزر شما به میزان موادی که خریداری می کنید و مدت زمانی که قرار است آن را نگه داری کنید بستگی دارد.

تجهیزات کاربردی و ضروری

از ضروری ترین و کاربردی ترین تجهیزات راه اندازی فست فود فر، اجاق های خاص یا لوازمی از این دست می باشند. بیشتر غذا های فست فودی با استفاده از این لوازم آماده می شوند. سایز این تجهیزات بایستی برای مقدار غذایی که شما می خواهید آماده کنید مطلوب باشد. شما نیز جهت آماده کردن بعضی غذا ها چون سیب زمینی سرخ شده به سرخ کن احتیاج دارید. در بخش تحویل مواد غذایی سیستم های گرم نگه دارنده به شما یاری رسانده تا غذای مدنظر در زمان تحویل به مشتری همچنان گرم و تازه باشد. چنانچه در رستوران یا فست فود غذا هایی را می خواهید به صورت بخار پز ارائه دهید بایستی حتما یک سیستم بخار پز مطلوب خریداری نمایید.

تجهیزات راه اندازی فست فود مورد نیاز برای سلف سرویس

همانطور که می دانید تجهیزات راه اندازی فست فود متنوع می باشند یکی از آنها تجهیزات سلف سرویس می باشد. خیلی از فست فود ها جهت خدمات دهی بهتر و سریع تر از امکاناتی جهت عرضه سرویس به صورت سلف سرویس استفاده می کنند. عرضه سلف سرویس قسمتی از غذا یا تمام آن هم احتیاج به تجهیزات خاصی دارد. احتمالا شما دوست داشته باشید خدمات متنوعی را به صورت سلف سرویس، بستنی سلف سرویس، سالاد سلف سرویس و … که هر یک از این موارد به ابزار متنوع، ویژه و جداگانه ای احتیاج دارد.

تجهیزات راه اندازی فست فود با کیفیت

تجهیزات راه اندازی فست فود همانطور که می دانید انواع مختلفی دارد که با ملاحظه به فضای مورد نظر این ابزار شناسایی می شود. این تجهیزات عبارتند از:

• اجاق گاز صنعتی

اجاق گاز یکی از مهم ترین انواع تجهیزات راه اندازی فست فود و آشپزخانه های صنعتی می باشد. برای تاسیس فست فود حتماً این ابزار را در ابتدای فهرست خرید خود قرار دهید. همواره اجاق گاز ها از یک شعله تا ۶ شعله در بازار موجود می باشند که در برخی مدل ها تجهیز شده به فر یا گرمکن بوده و با ملاحظه به محوطه مورد نظر می توانید آن را خریداری نمایید.

• یخچال صنعتی

یکی از اساسی ترین لوازم تاسیس فست فود، یخچال صنعتی می باشد. اگرچه اغلب از این ابزار به منزله دیس پلی هم استفاده می شود. برای مواقعی که غذا بایستی در دماهای بسیار پایین نگهداری شود.

اقسام یخچال آشپزخانه های صنعتی:

 1. یخچال ایستاده
 2. یخچال رومیزی
 3. یخچال دیسپلی
 4. یخچال تاپینگ پیتزا

• سینک ظرفشویی صنعتی

سینک جهت شستن سبزی ها و مواد خام و ظرف ها بکار برده می شود. این ابزار از لحاظ تعداد لگن و سایز آن با هم فرق دارند. سینک ها همواره تک لگنه، دو لگنه و سه لگنه می باشند. اگرچه بعضی کمپانی های تولید کننده تجهیزات صنعت غذایی هم با ملاحظه به محیط مدنظر سینک مخصوص با همان سایز را تولید می کنند.

• سرخ کن صنعتی

از دیگر انواع تجهیزات راه اندازی فست فود می توان به سیستم های سرخ کن صنعتی اشاره کرد. با این سیستم ها به آسانی می توان طیف وسیعی از مواد خوراکی چون سیب زمینی، مرغ و غذا های سوخاری را حاضر کرد. سرخ کن ها همواره از یک لگنه تا چند لگنه در بازار موجود می باشند. این سیستم ها تجهیز شده به توری و شیر تخلیه روغن می باشند. نوع بدنه این سیستم در سطح کیفی آن اهمیت زیادی دارد.

• فر پیتزا

اقسام سیستم های فر پیتزا که با ملاحظه به منوی غذایی عرضه شده است و می توان پیتزا های متنوع را با این ابزار حاضر کرد. اگرچه در بعضی مدل های فر پیتزا امکانات دیگری چون تهیه سیب زمینی و ساندویچ تعبیه شده است.

• دستگاه گریل

این دستگاه ها که جهت قرار گیری مواد غذایی گریل شده و برخی ساندویچ ها و کباب ها هم مورد استفاده قرار می گیرد.

• دستگاه ذرت مکزیکی

این سیستم محبوب که به وسیله برق و گاز کار می کند و جهت بخار پز نمودن ذرت و قارچ بکار برده می شود و بایستی توجه نمایید که ذرت مکزیکی امروزه خوراک محبوب خیلی از افراد به حساب می آید.

راهکار محبوبیت فست فود چیست؟

فست فود های امروزی محبوب ترین رستوران ها نزد مردم هستند، چرا که مانند اسم شان غذای زود و حاضر آماده را تحویل مشتری می دهند و طعم وخلاقیت بیشتری نسبت به غذاهای سنتی دارند.

همچنین قیمت این غذاها نسبت به غذاهای سنتی و اصیل ایرانی معمولا کم تر و به صرفه تر است. قشر جوان، دانشجویان و کارمندان از مشتریان پر و پاقرص فست فود ها هستند، همچنین نوجوانان و کودکان هم علاقه ی زیادی به این نوع از غذاها دارند.

از فست فود ها به عنوان مکان برقراری مهمانی های ناهار، شام یا تولدها و مناسبت ها و حتی جلسات کاری استفاده می شود. همچنین برای تعطیلات آخر هفته مکان مناسبی برای دورهم جمع شدن خانواده هاست که ساعتی را کنار هم به دور از مشکلات و تنش های هفته با خوشی و خنده سپری کنند و خوش بگذرانند.

امروزه با توجه به اینکه فضای آپارتمان ها کوچک تر و فشرده تر شده و ترافیک در شهرهای بزرگ، افراد مهمانی ها و جشن های تولد و دورهمی ها را هم در رستوران ها برگزار می کنند.

حال با توجه به اینکه که خیل گسترده ای از افراد می توانند مشتری فست فود شما باشند باید با ویژگی ها و شرایط یک فست فود خوب آشنا شوید تا بتوانید در بازار گسترده و متنوع، در کنار سایرین مشتریان مخصوص به خود را داشته باشید .

در این مقاله چند ویژگی مهم فست فودها را ذکر می کنیم تا بدانیم در بدو کار و از همان ابتدا برای شروع باید چه نکاتی را در نظر بگیریم.

تکه های پیتزا

اهم این ویژگی ها عبارتند از:

 • غذای با کیفیت
 • قیمت مناسب
 • پرسنل مناسب
 • خلاقیت
 • فضای خاص و اشتها برانگیز
 • دکوراسیون شیک و جدید
 • داشتن ابتکار عمل
 • داشتن یک منوی انحصاری و خاص
 • رفتار حرفه ای و شایسته با مشتری
 • دلیوری مناسب و تحویل به موقع
 • درج قیمت در منو
 • عدم افزایش بی رویه قیمت ها
 • احترام به مشتری
 • بازاریابی مناسب و جذب مشتری های جدید
 • داشتن تفکر و ایده های خلاقانه
 • تمایل به توسعه کار و تاسیس شعبه
 • موقعیت مکانی مناسب (نزدیک بودن به مراکز تجاری ، ادرای ، تفریحی و آموزشی)
 • تجهیزات و لوازم آشپزخانه فست فود مناسب و استاندارد
 • سرآشپز ماهر و پرسنل آموزش دیده
 • تبلیغات مناسب و منظم
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • برگزاری مناسبت ها
 • اهدا جوایز تشویقی
 • دادن هدیه و تخفیف در مناسبت های مختلف
 • تغییر دکوراسیون و چیدمان با توجه به شرایط زمانی و مد روز

این  موارد اهم نکاتی است که باید برای داشتن یک فست فود خوب حتما از آنها مطلع باشید و در مورد آنها به نحو شایسته ای تصمیم گیری کنید. رعایت تمامی این نکات ضروری است و در موفقیت فست فود شما اساسی می باشد، امروزه افراد زیادی هستند که قصد راه اندازی رستوران یا فست فود را دارند اما اینکه چطور شروع کنیم که به موفقیت ختم شود نه شکست بسیار مهم است.

نکاتی عمده در زمان خرید تجهیزات راه اندازی فست فود

نکاتی که بایستی در زمان خرید تجهیزات راه اندازی فست فود به آنها توجه نمود عبارتند از:

تاسیس یک رستوران یا فست فود احتیاج به توجهات زیادی دارد که چنانچه رعایت نشوند، آن موفقیتی که توقعش را دارید به وقوع نمی پیوندد. در آغاز بایستی به فکر محل مدنظر خود باشید. فضای مدنظر هر چقدر در یک محل پرتردد باشد بهتر است، چرا که هر روز افراد بسیاری به آن جا می آیند و در نتیجه احتیاج به میل غذا دارند‌.

چنانچه در آغاز راه اندازی فست فود سرمایه زیادی ندارید که تجهیزات و ابزار مورد نظر را خریداری نمایید می توانید از سیستم های دست دوم بهره ببرید‌ اگرچه هر سیستم دست دوم شامل مزایای زیادی نمی باشد. چنانچه در انتخاب آن ها دستخوش چالش شدید نه فقط فایده ای برای شما نداشته بلکه متحمل زیان هایی هم شده اید. در این صورت بایستی یک مرکز فروش مطمئن را جهت خرید تجهیزات راه اندازی فست فود بیابید. این مراکز معتبر عرضه دهنده بهترین ابزار های دست دوم می باشند که با خیالی راحت می توانید آن ها را خریداری نمایید.

چنانچه محلی که در آغاز جهت راه اندازی فست فود خود تعیین نموده اید شامل متراژ کمی است می توانید خرید لوازم خود را محدود نمایید. بهتر است مهم ترین لوازم را خریداری نمایید و بعد ها چنانچه مشتری های ثابت یافتید می توانید محل کار خود را وسیع تر نمایید. بعد از آن آغاز به تجهیز نمودن ابزار و لوازم خود نمایید.

در هر کدام از زمینه های بالا می توانید سئوالات خود را از کارشناسان آپادانا تجهیز آراز بپرسید. کافی است با ما ازتماس بگیرید. همچنین درخواست خود را می توانید از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان فروش ما فوراً با شما تماس بگیرند.  2 دیدگاه در “چطور فست فود موفق راه اندازی کنیم؟

  1. محمودآبادی گفت:

   فست فود بنظرم اشباء شده بازارش اینطور نیست؟

   1. آپادانا تجهیز آراز گفت:

    خیر صنعت رستوران داری در ایران خواه رستوران بزرگ ایرانی، فرنگی و فست فود هنوز محدود است. این بازار می تواند دو تا سه برابر چیزی که هست توسعه پیدا کند. البته اگر رستوران با کانسپت جدیدی عرضه شود مشتریان بیشتری و گسترده تری را به سمت خود جذب خواهد کرد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *