مقالات

چرا در تجهیزات آشپزخانه صنعتی از استیل استفاده کنیم؟

5/5 - (3 امتیاز)

در این متن ما به توضیح دلیل اینکه مساله بسیار مهم است میپردازیم که چرا تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید از استنلس استیل یا استیل ضدزنگ باشد.

استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) در صنایع بسیار زیادی مثل هتل ها، رستوران ها، آشپزخانه های صنعتی و مصارف پزشکی سالیان سال است که مورد استفاده قرار میگیرد. چرا؟ چون فولاد ضد زنگ متریالی بسیار عالی برای مصارف صنعتی است.

طول عمر زیاد، سهولت در تمیزی و … باعث میشود برای سالیان دراز این فولاد در این صنایع مورد استفاده قرار گیرد. همچنین مقاومت زیاد و قدرت و دوام این آلیاژ است که آن را به ماده اصلی تجهیزات آشپزخانه صنعتی بدل کرده.

در این مقالع به 5 دلیل اهمیت استفاده از استیل ضد زنگ در آشپزخانه صنعتی میپردازیم:

1- سهولت در نظافت

فولاد ضد زنگ خاک را جذب نمی کند، این دلیل باعث می شود که یکی از بهداشتی ترین مواد در بازار باشد. تمام تجهیزات آشپزخانه ضد زنگ را می توان به راحتی با یک پارچه مرطوب تمیز کرد. محیط استرلیزه و استیل ضدزنگ نیاز آشپزخانه‌ها را برآورده می‌کند. برخی از مواد غذایی از جمله میوه‌ها می‌توانند اسید زیادی ایجاد کنند ولی روی روی سطح استیل تاثیری نخواهند داشت. انواع سرکه‌ها و مواد خوراکی و آب گوشت به مدت زیاد روی آن بی تاثیر است و به راحتی شسته خواهد شد.

2- طول عمر زیاد

بیایید با این مسئله روبرو شویم که تجهیزات استنلس استیل میتواند گران باشد و همه ما میخواهیم از آنها نهایت استفاده را ببریم. فولاد ضد زنگ قابل اعتماد، بادوام و همچنین مقاوم در برابر زنگ زدگی و لکه هاست. همچنین کیفیت بصری آن تا مدتها حفظ می شود. همچنین بعد از استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌توان استیل را بازیافت کرد و در بیشتر قسمت‌های آن دوباره به چرخه بازار باز می‌گردد.

برندهای معروف اروپایی و آمریکایی نیز همگی از استیل ضدزنگ در برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. کافی است این دفعه در هنگام رجوع به کافی شاپ به دستگاه اسپرسو نگاه کنید و یا تجهیزات رستوران را بهتر در نظر بگیرید.

3- بهداشت، بهداشت، بهداشت!

بهداشت مهمترین جنبه در یک آشپزخانه صنعتی است و فولاد ضد زنگ انتخاب عالی برای آشپزخانه های صنعتی است.

استنلس استیل تنها چیزی است که مورد توجه بازرسان مواد غذایی و بهداشتی استی زیرا غیر متخلخل است و شرایط ورود و رشد باکتری در تجهیزات استنلس استیل فراهم نمی باشد.

4- بر طعم مواد غذایی اثر نمی گذارد

فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا در تولید تجهیزات آشپزخانه های صنعتی، هیچگونه تاثیری روی مواد غذایی ندارد و با ادویه هایی که در هنگام آماده سازی غذا استفاده نمی شود واکنش نشان نمی دهند در نتیجه بر طعم اصلی غذا تاثیرگذار نیست.

5- مقاومت در برابر گرما

بر خلاف بسیاری از مواد، فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر حرارت و خوردگی است و بنابراین تراشه و کرک نخواهد کرد و تحمل این ماده در برابر شکستن و خرد شدن زیاد می باشد.

انواع فولاد ضد زنگ

انواع استیل ضدزنگ

فولادهای ضد زنگ براساس نوع ریزساختار آن‌ها، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام دارای گریدهای متفاوتی است. تفاوت بین این گریدها به تفاوت در ترکیب شیمیایی آن‌ها مربوط می‌شود. حضور عناصر آلیاژی متنوع در ساختار انواع گرید استیل ضدزنگ، خواص منحصربه‌فردی را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

مهم‌ترین انواع فولاد ضد زنگ عبارت‌اند از:

  • آستنیتی
  • فریتی
  • مارتنزیتی
  • دو فازی یا داپلکس
  • فولاد ضد زنگ رسوب سخت شونده

گریدهای استنلس استیل که در تجهیزات آشپزخانه صنعتی استفاده می شود

استنلس استیل 304 رایج‌ترین انواع گریدهای فولاد ضد زنگ آستنیتی است که تحت عنوان فولاد ضد زنگ 8-18 نیز شناخته می‌شود. این نوع استیل ضد زنگ 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل در ساختار خود دارد. به دلیل محتوای بالای کروم و نیکل در این گرید برای ساخت تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات فرآیند شیمیایی و همچنین صنایع غذایی، لبنی و آشامیدنی، انتخابی مناسب است.

نوع دیگری از استلی ضد زنگ که در تجهیزات آشپزخانه صنعتی استفاده می‌شود استنلس استیل 308 است. به جز صنعت رستوران داری در صنعت ریخته گری و همچنین سیم جوش نیز از این آلیاژ استیل به گستردگی استفاده می‌شود.

البته استیل ضد زنگ تنها متریالی نیست که در تجهیزات آشپزخانه صنعتی استفاده می شود. جز استیل در آشپزخانه ها از پلیمر پلی اتیلن، فولاد و ABS نیز به شکل گسترده استفاد می شود.

1 دیدگاه در “چرا در تجهیزات آشپزخانه صنعتی از استیل استفاده کنیم؟

  1. بهادر گفت:

    علاوه بر اینکه مقاومت خوبی داره از نظر زبیایی شناسی هم استنلس استیل بسیار آشپزخانه را زیبا می کنه . و در لایه بندی باز برای آشپزخانه صنعتی استفاده می شه.

    https://bit.ly/3cQCzJ6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.