مقالات

4 عامل تعیین کننده قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

5/5 - (2 امتیاز)

اگر اخبار روز اقتصادی و ارزی سال‌های اخیر را پیگیری کرده باشید و یا اصلاً سرتان کمی در حساب و کتاب ماهیانه باشد حتما شما هم با من موافق خواهید بود که قیمت ارز و به تبع آن قیمت کالاها در ایران به صورت لحظه ای تغییر می‌کند. قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی نیز از از این قاعده مستثنی نیست.

بر خلاف تصور عمومی این وضعیت برای مشاغل عمومی و به خصوص تولیدکننده ها نیز اصلاً رضایت بخش نیست و باید راهکارهایی برای بقا در بازار بیابند. کاهش مشتریان، افزایش هزینه ها، کاهش خریدار تجهیزات آشپزخانه صنعتی، روی آوردن رستوران داران به خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی دست دوم و برای کاهش هزینه های پروژه های راه اندازی رستوران از جمله این مضرات است. مشخصاً انچه متضرر خواهد شد صنعت رستوران داری در ایران است.

منتها کارآفرینان و صاحباب کسب و کار راهشان را پیدا می کنند. شناسایی ظرایف بازار و الزامات فعالیت اقتصادی شما را در راه اندازی رستوران یاری خواهد رساند. با این نگاه حتی در شرایط ناپایدار اقتصادی می‌توان به رشد تصاعدی رسید.

اگر شما به عنوان یک کارآفرین قصد راه اندازی یک آشپزخانه صنعتی و تامین تجهیزات آن را دارید، پس چه بهتر که با قیمت محصولات این صنعت آشنا شوید و شرایط حاکم بر آن را بدانید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. صاحبان مشاغل غذایی اعم از رستوران، تالار، فست فود و… اهمیت زیادی به کیفیت تجهیزات داخل آشپزخانه می دهند که خود باعث بالا رفتن کیفیت غذا است. با توجه به متریال مصرفی در ساخت تجهیزات، قیمت آن محصول مشخص می گردد.

قیمت چگونه تعیین می شود؟

قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی تابع 4 عامل است:

 • قیمت دلار: نوسان روزانه قیمت دلار روی نرخ تجهیزات وارداتی تاثیر مستقیم می‌گذارد و قیمت مواد اولیه مانند استیل را نیز تغییر می‌دهد.
 • نرخ گمرک: هزینه گمرکات نیز بر روی کالای تولیدی اثر مستقیم دارد. در سال جاری (1401) جزئیاتی از افزایش نرخ ارز محاسباتی گمرکات منتشر شد که آثار تورمی برای کشور به همراه دارد.
 • قیمت ورق استیل: مهمترین متریالی که در تجهیزات آشپزخانه صنعتی استفاده می شود ورق استیل است. این ورق وارداتی است و هزینه قیمت آن برروی قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی اثر دارد. گفتنی است آپادانا تجهیز آراز از بهترین متریال ها با بهترین آلیاژها برای محصولات خود استفاده می‌کند.
 • نوع تجهیزات: برخی از تجهیزات به فناوری بالاتری نیاز دارند و برخی متریال بیشتری را صرف می کنند. بنابراین نوع تجهیزات بر روی قیمت نهایی اثر گذار است.

عوامل موثر بر قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

قیمت دلار

نرخ گمرک

قیمت ورق استیل

نوع تجهیزات

چرا بیشتر فروشگاه های اینترنتی تجهیزات صنعتی آشپزخانه قیمت را درج نمی‌کنند؟

بگذارید مثالی بزنیم. یک اجاق گاز صنعتی تولید داخل را در نظر بگیرید. این اجاق گاز از مجموعه‌ای قطعات و فرایندهای مختلف تولید تشکیل شده تا در نهایت تبدیل به محصولی شود که همه ما آن را با نام اجاق گاز می‌شناسیم. مثلاً اجاق گاز صنعتی تولید آپادانا تجهیز، بیشتر فرایندهای تولیدی‌اش در کارگاه‌های مختلف داخلی سپری می‌شود (چدن روی شعله‌ها و غیره). مجموعه‌ای از کارگران در این فرایند سهیم هستند و بابت کارشان دستمزد می‌گیرند. دولت هم از محل فعالیت‌های این کارگاه انواع مالیات و هزینه بیمه تامین اجتماعی کارگران را اخذ می‌کند و کارفرما برای تولید هر واحد محصولش می‌بایست این هزینه‌ها را تامین کند.ب

قطعات مختلف اجاق گاز مثال ما هم شامل یکسری هزینه‌ها هستند. ممکن است بعضی از این قطعات وارداتی باشند یا در بازار به‌خاطر کمیابی گران تمام شوند. البته همه اینها در هزینه نهایی محصول محاسبه می‌شوند. در نهایت این محصول باید با یک سود متعارف فروخته شود و خریدار محصولات آشپزخانه‌های صنعتی اغلب دارندگان کسب وکارهایی مانند رستوران، هتل، کافی شاپ و … هستند.

البته تولیدکننده آگاه به بازار مانند آپادانا تجهیز از حاشیه سود خود می زند تا هم کیفیت محصولات را به بهترین شکل عرضه کند و هم سهم خود را در بازار داشته باشد.

در حال حاضر خوشبختانه بخش عمده‌ای از تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی ساخت داخل هستند. هرچند قطعات و یا محصولات نهایی هم وجود دارند که از خارج به کشور وارد می‌شوند. این محصولات که عموماً ماشین‌آلات و تجهیزات پیچیده‌تری هستند که نقش اساسی در آشپزخانه رستوران ها دارند. یعنی هر رستوران معتبری نیاز دارند در نهایت از نمونه‌ای از این تجهیزات استفاده کند.

تولید کنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی اگر بتوانند بر اساس قیمت روز دلار محصولات خود را به روزرسانی کنند، هزینه گمرکات پیوسته روی قیمت تمام شده محصولات تاثیر می‌گذارد. مضاف بر این بسیاری از این تجهیزات به صورت سفارشی برای مشتریان تولید می‌شود. در نتیجه قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی نیز تغییر خواهد کرد.

به همین دلیل است که سایت‌های معتبر تأمین و تجهیز آشپزخانه‌های صنعتی از جمله آپادانا تجهیز قیمت محصولات را در سایت درج نمی‌کنند.

در بسیاری از موارد دیده شده که کارفرمایان محترم برای مدیریت هزینه یا صرفه جویی در خرید، به سراغ اجناس ارزانتر می روند و به طور ناخواسته درگیر دستگاه های معیوب می شوند که نه تنها افت کیفیت غذا را در پی دارد، بلکه پرسنل آشپزخانه با چالش جدیدی روبرو می شوند که به لحاظ روانی تاثیر منفی روی آنها می گذارد. قبلا در مقاله جداگانه ای به معایب خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی پرداخته ایم:

تقسیم بندی قیمت انواع تجهیزات آشپزخانه صنعتی

قیمت تجهیزات رستوران بسته به نوع جنس متفاوت می است. همچنین به لحاظ ظاهری، یک محصول باید تمام شاخصه های مثبت را دارا باشد تا علاوه بر مشخصات فنی مثبت دارای نمایی زیبا نیز باشد.

1- قیمت تجهیزات ساخت داخل

اکثریت تجهیزات آشپزخانه صنعتی در ایران ساخت داخل کشور است. در خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی بایستی به کیفیت متریال مصرف شده یعنی آلیاژ استنلس استیل با کیفیت استفاده شود. همچنین شرکت آپادانا تجهیز با توجه به فرهنگ غذایی و نوع طبخ، سازنده را مجاب به ساخت محصولی با کیفیت و قیمتی مناسب می نماید. بیشتر تجهیزات فست فود نیزساخت داخل است.

گفتنی است اکثریت تجهیزات پخت، تجهیزات آماده سازی، تجهیزات سرمایشی و انبار در داخل کشور تولید می‌شوند. بسیاری از تجهیزات برای کاربست در داخل آشپزخانه های صنعتی با طول و عرض متفاوت باید باید سفارشی سازی شوند. این مورد مخصوصا در مورد میزکار استیل و هودها صدق می کند.

2- قیمت تجهیزات وارداتی

اکثریت مطلق و شاید بتوان گفت همه جهیزات کافی شاپ در ایران واراتی است. برخی از تجهیزات فست فود و تجهیزات پخت نیز از خارج از کشور وارد می شود. این محصولات کاملاً تابع قیمت ارز هستند.

 • در میان تجهیزات پخت: فر کامبی، فر کانوکشن، فر ریلی و صندوقی خارجی
 • در میان تجهیزات کافی شاپ: انواع میلک شیک ساز، گل خامه زن، آسیاب قهوه و اسپرسو از خارج از کشور باید وارد شود.

3- قیمت تجهیزات دست دوم

این تجهیزات عموما دارای کیفیت خوبی نیستند، یادمان باشد که یکی از عواملی که باعث شکست یک واحد غذایی می شود همین مسائله تجهیزات رستوران است که اگر دارای کیفیت خوبی نباشند قطعا مشتریان ناراضی زیادی را به وجود می آورد و همین دلیل خوبی برای عدم سود آوری و در نهایت ورشکستگی می شود.

شاید در ابتدای تجهیز یک واحد غذایی، قیمت تجهیزات رستوران فراتر از محاسبات کارفرما باشد اما اگر به دنبال کسب وکاری موفق و سود آور باشیم باید پایه های آن را از متن آشپزخانه در نظر بگیریم.

رستوران‌های موفق صد درصد در ابتدای کار، قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتیرا به صورت منطقی دیده اند و با توجه به خرید کالای سرمایه ای به دید سرمایه گذاری به خرید تجهیزات نگاه کرده اند نه هزینه.

امروزه در بررسی مواردی که برای افتتاح رستوران لازم است قیمت تجهیزات رستوران بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر در برآورد مالی کوچکترین اشتباهی صورت پذیرد و از آنجایی که  خرید تجهیزات آخرین مرحله افتتاح یک رستوران است، به علت کمبود بودجه مجبور به خرید تجهیزات با کیفیت پایین تری می شوند که قبلا به مضرات آن اشاره کردیم.

چگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی را با هزینه ای معقول بخریم

در خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی به این موارد توجه کنید:

 • کیفیت تجهیزات رستوران اولویت اول است.
 • به ظاهر زیبایی تجهیزات اهمیت دهیم.
 • قیمت تجهیزات رستوران در برآورد مالی محاسبه شود.

3 دیدگاه در “4 عامل تعیین کننده قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 1. سبحان گفت:

  قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی چطور تعیین می شه و تفاوت قیمت آنها با قیمت تجهیزات فست فود چقدره. یعنی برای راه اندازی رستوران هزینه بیشتری باید صرف بشه یا برای راه اندازی فست فود

 2. شادی گفت:

  چرا فروشگاه های آنلاین تجهیزات آشپزخانه صنعتی قیمت تجهیزات را نمی زنند؟

 3. خجسته گفت:

  قیمت ها را هم بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.