linkedin

مواد غذایی در آشپزخانه – سبزیجات و صیفی جات – آپادانا تجهیز آراز

مواد غذایی در آشپزخانه

ورود مواد اولیه و تجهیزات آشپزخانه های صنعتی موردنیاز در هر بخش:

ورود تمامی مواد اولیه به داخل آشپزخانه باید توسط افراد واجد شرایط مورد کنترل و بررسی قرار گیرد.

تجهیزات مورد نیاز جهت دریافت مواد غذایی:

  • باسکول جهت حجم زیاد
  • ترازو برای حجم کم
  • ترولی های چرخدار حمل مواد غذایی
  • ترمومتر جهت کنترل مواد یخچال و فریز شده هنگام ورود مواد غذایی

ورود سبزیجات

پس از ورود سبزیجات، در ابتدا آنها را در وان های استیل مخصوص ریخته و پر از آب مینماییم تا گل و لای سبزیجات از آنها جدا شود ( گل زدایی). سپس به وان استیل بعدی که آب آن آغشته به محلول ضد عفونی شده است انتقال می یابد تا چنانچه تخم انگل یا موارد مشابه داخل سبزی وارد شده، از آن جدا شود(گندزدایی).

و در مرحله آخر به وان پر آب بعدی که در اصطلاح به آن وان  آبکشی میگوییم، محلول پرکلرین اضافه میکنیم و به مدت معینی به حال خود رها میکنیم(ضد عفونی یا آبکشی). بعد از این مرحله سبزی آبگیری شده در یخچال مخصوص سبزیجات گذاشته میشود.

*توجه: سبزیجات به هیچ وجه نباید به محض ورود، به سالن پخت اصلی وارد گردند زیرا انگل های همراه سبزی به سرعت در سالن پخش میشود و محیط را کاملاً آلوده مینماید. افرادی که در قسمت شستشوی سبزی کار میکنند می بایست مجهز به لباس های مخصوص(پیش بند) بوده و بعد از اتمام کار از انتقال پیش بند به بخش های دیگر خودداری نمایند و دستهای خود را با مواد ضد عفونی کننده بشویند.

فرآیند آماده سازی سبزیجات

این بخش در مجاورت سردخانه، آشپزخانه و سالادزنی می باشد. در این قسمت میزکار جزو مهم ترین تجهیزات آشپزخانه های صنعتی است. چون سبزیجات موادی هستند که فرآیند آماده سازی آنها خستگی پرسنل را به لحاظ دردهای شانه، کمر و دستها به همراه دارد.

لذا مناسب بودن این میز تا حد چشمگیری میتواند از خستگی پرسنل جلوگیری نماید. طبق نظر کارشناسان بهداشت محیط، میز آماده سازی سبزیجات به دلیل آلودگی و سرایت آن به سبزیجات یکی از دغدغه های اصلی کارفرمایان به شمار می آید.

وسایل دیگر این قسمت شامل تخته مخصوص، سینک دو لگنه جهت شستشو، سبزی خردکن، دستگاه خردکن، ترولی مخصوص، پوست کن، کارد و مصقل میباشند.

بخش سالادزنی

در این بخش می بایست عرض میزها 80 سانتی متر باشد و ارتفاع آنها 85 سانتی متر به نحوی که پرسنل بتواند براحتی دور میز فعالیت خود را انجام دهند. به دلیل اینکه سالادها معمولاٌ به شکل سرد سرو میشوند، این بخش از حساسیت زیادی به لحاظ بهداشتی در امر تولید برخوردار است.

استفاده از کابینت، قفسه و رک های مخصوص و همچنین یخچالهای نگهداری، متداول میباشد.

*توجه: پس از تهیه و تولید سالاد، هنگام دپو در یخچال می بایست درپوش یا سلفون روی آن قرار گیرد.
تجهیزات آشپزخانه صنعتی | ارسال به سراسر کشور

↓ با ما در ارتباط باشید ↓

تلفن خط ویژه (30 خط) :

72307 – 021

میرعلی: 3457-317-0912

کریم پور: 0324-922-0912

نشانی : تهران، نیاوران، خیابان علیرضا افشار، پلاک 10، واحد 9

ایمیل : [email protected]

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آپادانا تجهیز آراز می باشد. ; طراحی و توسعه وب سایت توسط امیر بالازاده