مقالات

نقش خلاقیت در راه اندازی رستوران – آپادانا تجهیز آراز

خلاقیت در راه اندازی رستوران
Rate this post

اگر در اندیشه راه اندازی رستوران هستید، بی شک باید بدانید که خلاقیت در بروز موفقیت و پیشرفت رستوران شما نقش به سزایی دارد. خلاقیت در همه زمینه ها از نام گذاری رستوران تا انتخاب لیست غذاهای موجود در منو، دکوراسیون و چیدمان رستوران بسیار مهم است. در این مقاله به بحث راجع به این موضوع و تاثیر آن می پردازیم:

1-خلاقیت در انتخاب نام رستوران :

دوستی تعریف میکرد که به همراه خواهر و برادر خود قصد راه اندازی یک کافه کوچک و خانوادگی را داشتند که همه کارها انجام شده بود ولی برای نام کافه هنوز تصمیمی نگرفته بودند که با مشورت با یکی از اساتید آشپزی و دقت و تمرکز روی این که موسسین همین سه نفر هستند، تصمیم گیری روی اسم انجام گرفته و کلمه ی ماستا (مخفف ما سه نفر ) که اسمی خلاصه و شیک و داری مفهموم است ودرعین حال خلاقیت در انتخاب آن به چشم می خورد، به عنوان اسم و برند مخصوص این کافه ثبت گردید.

2-خلاقیت در چیدمان یا دکوراسیون :

یکی از آیتم های بسیار مهم و تاثیرگذار است. دراین بخش هرچقدر خلاقیت بیشتر باشد در زمینه جذب مشتری تاثیر بیشتری دارد.

بدین منظور باید به ایده تاسیس رستوران یا کافه خودمان توجه کنیم و اینکه مخاطبان ما چه گروهی هستند یا محل قرارگیری کافه یا رستوران ما در نزدیکی کجاست.

قطعا دکوراسیون رستوران یا کافه ای که در نزدیکی دانشگاه واقع شده باشد و رستورانی که در نزدیکی اداره ها و سازمانها واقع شده است متفاوت می باشد.

همچین ازاستفاده از تم های سنتی و چیدمان اصیل ایرانی (گلکاری حیاط وباغچه و استفاده از حوض وآب نما ، قالی و قالیچه و…) نوعی بازگشت به خاطرات خوش گذشته و آرامش خانه های سنتی ایرانی را برای مخاطب به دنبال داشته که برای مخاطبین ومشتریان و حتی مشتریان خارجی جذابیت زیادی دارد که در سالهای اخیر شاهد گسترش رستورانهایی از این دست بوده ایم.

3-خلاقیت در منو :

خلاقیت در تنوع غذایی و نام غذاها هم بسیار مهم است. البته این خلاقیت نباید منجر به ثبت نام های عجیب و غریب شود که بیشتر باعث گمراهی و نارضایتی مشتری است. چرا که غذایی را براساس تصور خود و بدون شناخت سفارش می دهد و پس از تحویل ممکن است ناراضی گردد، چرا که آنچه سفارش داده با آنچه که تحویل گرفته هیچ سازگاری ندارد.

4- خلاقیت در انتخاب و گزینش پرسنل :

پرسنل رستوران، بسته به اینکه مخاطبان ما چه گروه سنی هستند یا بیشتر چه جنسیتی را شامل میشوند. گزینش و استخدام پرسنلی بعضا هماهنگ یا بعضا متفاوت می تواند جذاب بوده و خلاقیت محسوب گردد.

مثلا رستورانی را تصورکنید که فقط پرسنل آن خانم ها باشند یا همه آنها شرط سنی یکسانی داشته یا براساس رنگ چشم یا مدل خاصی گزینش شده باشند که خودش یک نوآوری در این زمینه است. البته مهارت وشایسته سالاری در استخدام نباید فدای خلاقیت شود و باید درگزینش همه ملاک های اساسی حتما در نظر گرفته شود.

5-خلاقیت در دریافت پول صورتحساب :

به طور مثال یک کافه در یکی از کشورهای اروپایی  با درج چند جمله جالب توانست توجه تعداد زیادی از افراد را درکشورهای مختلف دنیا  جلب نماید به طوری که توریست های زیادی برای اطلاع از صحت وسقم آن به آن کافه مراجعه کردند.

به این صورت که در بدو ورود به رستوران روی یک تخته چوبی نوشته شده بود قیمت یک فنجان قهوه بدین شرح می باشد:

1- یک فنجان قهوه می خواهم : 3 دلار و 50 سنت

2- لطفا به من یک فنجان قهوه بدهید : 3 دلار و 10سنت

3- روز به خیر ، لطفا به من یک فنجان قهوه بدهید :  3 دلار

4- روزبه خیر، خسته نباشید ،ممنون میشوم اگربه من یک فنجان قهوه بدهید همراه با لبخند: 2 دلار و 50 سنت

این کافه با خلاقیت در سفارش تنها  با همین سه جمله کوتاه توانست مشتریان بی شماری را جذب نماید. ضمن اینکه مشتریان برای برخورداری از تخفیف، انگیزه بیشتری برای خوشرفتاری و رعایت ادب در سفارش دادن پیدا کردند.

6-خلاقیت درتحویل غذا یا دلیوری :

بسته به این که مشتری یا سفارش دهنده چه جنسیتی دارد یا چه گروه سنی را شامل می شود، می توانیم در این زمینه هم خلاقیت خاص خودمان را داشته باشیم.

به عنوان مثال وقتی که یک کودک یا نوجوان تلفنی سفارش غذا می دهد، اگر فرد تحویل دهنده به همراه غذا یک بادکنک یا یک هدیه کوچک با خود به همراه ببرد، یا دادن یک شاخه گل به مشتریانی که برای بار اول سفارش غذا میدهند بی شک انگیزه مشتریان را برای سفارش دوباره بیشتر خواهد کرد.

همانطور که ملاحظه فرمودید خلاقیت در این موارد و سایر موارد دیگر می تواند نقش به سزایی در جذب و جلب مشتری و موفقیت دوچندان رستوران یا کافه شما داشته باشد. آپادانا تجهیز آراز با بهره گیری از سالها تجربه در راه اندازی انواع کافه و رستوران و… می تواند در این زمینه هم راهگشا بوده و باعث افتخار کارشناسان این مجموعه خواهد بود که مشاور شما در این زمینه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.