مقالات

تکنولوژی‌ های آشپزخانه صنعتی

5/5 - (1 امتیاز)

آیا شما از ترِند های تکنولوژی در عرصه آشپزخانه صنعتی اطلاع دارید؟ آیا قصد دارید فناوری مجموعه غذایی خود را ارتقا دهید؟ درصد بالایی از دارندگان مجموعه‌های غذایی برای کاهش مصرف انرژی و رسیدن به حداکثر میزان صرفه جویی حاضرند دست به هر کاری بزنند.

استفاده از فناوری مدرن در رستوران ها، کافی شاپ ها، تالار های پذیرایی و …، بهینه سازی مصرف انرژی، افزایش فروش و رضایت مشتری را به عمل می آورد. از سال 2016 مسیر فناوری مجموعه‌های غذایی در جهان، به سمت منوهای دیجیتالی، برنامه‌ریزی‌ها و رزروهای الکترونیکی، یکپارچه‌سازی رسانه‌ها و مدیریت هوشمند انبار در حرکت است.

در راه اندازی رستوران های جدید و مدرن استفاده از فتاوری ها و تکنولوژی های آشپزخانه صنعتی می تواند مزیت رقابتی گسترده ای ایجاد کند.

با توجه به ماهیت صنایع غذایی، به نظر می‌رسد که ارائه سرویس در این عرصه، کم‌ترین تغییرات را با گذشت زمان در زمینه تکنولوژی به همراه داشته است. اما با این وجود دخالت تکنولوژی آشپزخانه صنعتی در رستوران‌ها، فست فود ها، کافه ها و … موجب افزایش بازدهی و صرفه جویی در زمان و انرژی شده است.

در این ویدیو دو رستوران را که به بروزترین امکانات و تکنولوژی مجهز هستند بررسی کردیم که هر دو دیدگاه زیست محیطی را در اولویت قرار داده اند و این در این برهه از اهمیت بالایی برخوردار است.

منوی دیجیتالی

منو دیجیتال

منو نمایانگر وجه برند و رستوران شماست. اگر در مورد اصول طراحی منوی رستوران می‌خواهید بدانید مقاله آن را در سایت آپادانا تجهیز آراز حتماً مطالعه کنید. تفاوت منوهای دیجیتالی فرمت آنها است. در کافه و رستوران مورد علاقه خود رفته کاغذ وسط میز علامت QRcode دارد. آن را اسکن می‌کنید و دارد سایتی می شوید که فهرست تمامی غذاها را می توانید در آن ببینید. تمام اصول سایت سازی و تجربه کاربری در این منو معنا پیدا می‌کند.

مزیت های منوی دیجیتال چیست؟

 • حذف کاغذ
 • پرداخت آنلاین و سریع.
 • مشتریان در همان در ورودی سفارش خود را ثبت و دریافت کنند.
 • مشتریان می‌توانند با یک کلیک از موجود یا ناموجود بودن محصولات آگاه شوند.
 • رستوران داران درصد تخفیف را روزانه روی هر محصول اعمال می‌کند.
 • دسترسی در همه نقاط
 • منو دیجیتال دارای جذابیت بصری و کاربری است.
 • امکان انتقال بیماری به شدت کاهش می‌یابد.
 • از آن می‌توان به عنوان کارت ویزیت لاکچری استفاده کرد
 • – مشاهده پیشنهاد سرآشپز.
 • امکان ارائه نظرات و پیشنهادات هم در منوی دیجیتال وجود دارد.

روش دیگری هم وجود دارد که در آن تبلت های رو میزی راه خود را به انواع مجموعه های غذایی در جهان باز کرده اند. این تجهیزات صفحه نمایش های لمسی هستند که بر روی میز تعبیه شده اند. این تکنولوژی نهایت انعطاف‌پذیری را امکان پذیر می‌سازد و اجازه تغییر و مدیریت سریع و راحت آیتم‌های منو را فراهم می‌کند. همچنین سرعت سرویس دهی را افزایش می دهد، در زمان و هزینه صرفه جویی می شود. رابط کاربری ساده و سریع، کلید موفقیت این تکنولوژی است.

اگر تصمیم گرفتید که این تکنولوژی را به کار ببرید، مشکلات فنی را نیز در نظر داشته باشید و سعی کنید بر روی محصولات و تجهیزات با کیفیت سرمایه گذاری کنید. خدمات پس از فروش جهت تعمیرات و بروز رسانی، در این نوع موارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

سیستم نمایش آشپزخانه KDS

برنامه ریزی الکترونیکی

آشپزخانه صنعتی مکانی شلوغ و پر استرس است. روش قدیمی فراخوانی سفارش ها و نوشتن آنها روی کاغذ و ارسال آنها به میز آشپز دیگر جواب نخواهد داد. اگر مشکلی پیش بیاید، می تواند شب جهنمی را برای همه رقم بزند و اعتبار رستوران لکه دار شود. راهکار بسیار هوشمندانه تری وجود دارد. با سیستم نمایش آشپزخانه که به اختصار KDS نامیده می شود می توان همه سفارش ها را به موقع انجام داد.

با سیستم نمایش آشپزخانه یا KDS، همه کارمندان می توانند بدون هیچ گونه سردرگمی به سفارشات دسترسی داشته باشند. در این سیستم تمامی اطلاعات لازم در اختیار آشپزخانه قرار می گیرد. مدیریت همچنین می تواند کنترل کاملی بر آشپزخانه داشته باشد، سفارشات در حال آماده سازی و آماده ارسال هستند. یکی از مزیت ها این است که سیستم KDS نیاز به چاپ و ضایعات کاغذ را کاهش می دهد و جزو کسب و کارهای دوستدار محیط زیست محسوب می شود.

برنامه ریزی الکترونیکی آشپزخانه صنعتی

استفاده از پلتفرم های الکترونیکی و هوشمند، برای طراحی و برنامه ریزی لحظه ای آشپزخانه و پرسنل، به مدیریت یک مجموعه غذایی سهولت می بخشد. علاوه بر کاهش استفاده از کاغذ، ارتباط دائمی بین مدیران و کارکنان، تنظیم برنامه و قابلیت بررسی لحظه ای، درخواست های مرخصی و تغییر شیفت؛ همگی از طریق یک گوشی هوشمند ساده امکان پذیر است.

مدیریت انبار

یک ویژگی ارزشمند برای آشپزخانه های صنعتی مجموعه های غذایی، دانایی از وضعیت و موجودی انبار است. امروزه این قابلیت وجود دارد که افراد مورد نظر، در هر لحظه، از وضعیت موجودی انبار و سفارشات مطلع شوند. این فناوری باعث بهینه‌سازی چشمگیر زمان و هزینه می شود. سرآشپز همیشه می‌تواند نیازمندی‌های خود برای ارائه آیتم های منو را بشناسد و آن‌ها را به راحتی در اختیار داشته باشد.

ساخت تجهیزات آشپزخانه صنعتی مدرن

با پیشرفت علم در زمینه های مختلف، امروزه شاهد استفاده از فناوری های جدید برای ایجاد و به روز رسانی دستگاه ها و ابزارهای کاربردی مورد استفاده مردم هستیم. با استفاده از فناوری می توان از تجهیزات آشپزخانه صنعتی نیز استفاده کرد و آپشن های جدیدی را به تجهیزات سنتی قدیمی افزود.
امروزه بسیاری از تجهیزات آشپزخانه صنعتی هوشمندسازی شده اند و آشپزخانه‌های صنعتی از راه دور قابل کنترل و بررسی هستند. یکی از اهداف اصلی این سیستم ها صرفه جویی در انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها است.

کباب پز صنعتی با فناوری جدید

در کباب پزهای صنعتی مدرن فرآیند طبح و آماده سازی تنها توسط یک اپراتور انجام می‌شود. به این صورت که گوشت و پیاز داخل چرخ گوشت ریخته می شود و گوشت چرخ کرده وارد دستگاه سیخ گیر شده و دستگاه به صورت اتوماتیک گوشت چرخ شده و پیاز را داخل قالب خود سیخ می گیرد. حالا تنها کافی است آن را داخل کباب پز قرار دهیم.

کیوسک سفارشگیر لمسی

کیوسک سفارش گیر یک دستگاه صفحه نمایش لمسی دیجیتال است. مشتریان می توانند با مشاهده منوی رستوران و عکس غذاها بدون ایجاد مزاحمت در صندوق، سفارش خود را ثبت کنند و سپس از طریق کارت خوان متصل به کیوسک، پرداخت را انجام دهند. آمار نشان می‌دهد که 41 درصد کسب و کارهای رستوران در اروپا و آمریکا در حال حاضر از این فناوری استفاده می‌کنند. میانگین سفارش ها در کیوسک های سفارشگیر 20 تا 30 درصد بیشتر ز ثبت سفارش به شیوه سنتی است. مثلاً مک دونالدز در هنگام آزمایش این کیوسک ها در شعبه های خود به آمارهای جالبی دست پیدا کرد . دریافت که 20 درصد از مشتریانی که در ابتدا نوشیدنی نمی خواستند وقتی سفارششان را از طریق کیوسک سفارشگیر ثبت می کردند تصمیم به خرید آن گرفتند.

این کیوسک ها مزایای زیر را به همراه دارد:

 • کاهش زمان سفارش
 • کاهش هزینه نیروی انسانی
 • افزایش دقت سفارش‌ها
 • افزایش فروش هدفمند
 • بهبود تجربه و رضایت مشتری
 • افزایش امکانات نظرسنجی

وندینگ نوشیدنی گرم و سرد و کالا

دستگاه اتوماتیک فروش کالا یا وندینگ ماشین دستگاهی است که این روزها در بسیاری از ادارات و فروشگاه ها و مجتمع‌های تجاری یافت می‌شود. این دستگاه بدون نیاز به فروشنده می‌تواند انواع تنقلات و قهوه را در اختیار مشتریان قرار دهد. استفاده از وندینگ ماشین از دهه 80 شمسی در ایران رونق بیشتری گرفته است و واردات آن گسترش یافته. اما اولین وندینگ قهوه مربوط به دهه 40 میلادی و اولین وندینگ دیجیتال مربوط به دهه 80 میلادی برابر با 60 شمسی است.

سرخکن مرغ کنتاکی

در ساخت سرخ کن مرغ سوخاری از نوع خاصی از سنسور استفاده می شود که در یک لحظه باید دقت بالایی داشته باشد و گرنه احتمال دارد با فاجعه مواجه شویم. مرغ را در سرخ کن قوی با درب بسته سرخ می کنند، تقریباً مانند پختن گوشت در زودپز خانگی، شعله سرخ کن روغن داخل آن را گرم می کند و روغن با دمای بالا باعث سرخ شدن مرغ می شود.

فشار گاز ایجاد شده توسط روغن باعت بالا رفتن سوپاپ اطمینان رودپز شده و گاز اضافی خالی می‌شود. سنسوری هم برابر اندازه گبری گاز داخل سرخکن تعبیه شده و اگر این گاز از حد تعادل خارج شود سنسور به بورد دستگاه الارم ارسال می کند و بورد دستگاه دستور به باز شدن دریچه بالای سرخکن برای تخلیه گاز ایجاد شده را می دهد. دقیقاً مانند زودپز و سوپاپ آن.

موارد ذکر شده خلاصه ای بود از فناوری های مدرن عرصه آشپزخانه صنعتی، سراسر جهان رستوران هایی وجود دارند که تجهیزات و سطح فناوری آن ها باور نکردنی است. چند نمونه از آن ها را به زودی در مقاله بعدی به شما معرفی خواهیم کرد. منتظر ما باشید!

1 دیدگاه در “تکنولوژی‌ های آشپزخانه صنعتی

 1. سامیار گفت:

  مقاله بسیاری خوبی بود. در طراحی آشپزخانه صنعتی همه دارند به سمت تکنولوژی های جدید می رن. البته الان هزینه بداره اما در مرور زمان بهینه تر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.