مقالات

چگونه رستوران سلف سرویس راه اندازی کنیم؟

طراح نقشه آشپزخانه صنعتی
5/5 - (1 امتیاز)

تجهیزات آشپزخانه صنعتی و سلف سرویس‌های ادارات و شرکت‌های مختلف، به علت رابطه مستقیمی که با سلامت جسمی و روحی کارکنان دارد از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند خدمات و امکانات یک مجموعه را متمایز کند. البته آشپزخانه و سالن غذاخوری یک شرکت یا اداره در نگاه اول چندان به چشم نمی‌آید و به نظر هم نمی‌رسد که بر روی کیفیت خدمات مجموعه‌ها تأثیر بگذارد، اما درواقع این ویژگی برای افراد بیرون از مجموعه و به‌اصطلاح مشتری‌ها و مراجعه‌کنندگان کم‌تر معلوم است، درحالی‌که ممکن است به شکل غیرمستقیم بر روی کیفیت خدمات‌رسانی به آن‌ها تأثیر بگذارد.

راه اندازی سلف سرویس به نوعی خود نوعی راه اندازی رستوران محسوب می‌شود و از همان قواعد پیروی می کند. به همین دلیل پیشنهاد می شود مقاله راه اندازی رستوران از ابتدا تا افتتاح را پیش از خواندن این مقاله مطالعه کنید.

رضایت کارکنان یک مجموعه با تلاش مسئولان آن برای بهبود بخشیدن به شرایط رفاهی، بیشتر می‌شود. توانایی کاری و بالا بردن کیفیت خدمات همواره هدف اصلی مجموعه‌های خدماتی است و تجهیز یا به‌روزرسانی وسایل آشپزخانه صنعتی و سالن غذاخوری، یکی از اقداماتی است که مسئولان ادارات و شرکت‌ها باید به آن توجه کنند. این فضا‌ها همیشه از حساسیت بالایی برخوردارند و کیفیت تجهیزات در آن حتی بیشتر از آموزش و تجربیات نیروی انسانی به برقراری امنیت و سلامت کارکنان کمک می‌کند. یک مشاوره خوب در کنار ارائه تمامی تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه و سلف سرویس، می‌تواند بیشترین بازدهی را در این زمینه به دنبال داشته باشد.

آشپزخانه صنعتی و رابطه‌ای آن‌ها با سلف سرویس‌ها و کترینگ‌ها

آشپزخانه‌ها به‌طورکلی قسمتی از یک خانه یا مجموعه بزرگ است که تنها به‌منظور پخت‌وپز و تهیه غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با تجهیزات مرتبط مثل اجاق‌گاز و میز کار و قفسه‌های نگهداری کاربردی می‌شود. نگهداری، آماده‌سازی و طبخ غذا در این محیط انجام می‌شود. یک آشپزخانه صنعتی بسته به بالا بودن حجم کار و میزان پخت غذا و همچنین به‌کارگیری تجهیزات صنعتی تعریف می‌شود؛ هرچه به میزان حجم کار افزوده شود، آشپزخانه بیشتر به تجهیزات صنعتی نیاز دارد.

سلف سرویس‌ها یا سالن‌های غذاخوری می‌تواند به محیط آشپزخانه‌های صنعتی نزدیک یا جدا باشد. یک سالن غذاخوری لزوماً مجبور به پخت غذا نیست و تنها در رابطه با آشپزخانه‌های صنعتی معنا پیدا می‌کند. کترینگ ولی معمولاً فقط از آشپزخانه‌های صنعتی و یک سیستم پخش و ارائه غذا تشکیل می‌شود. یک غذاخوری اداری می‌تواند از طریق یک کترینگ خارجی یا احداث آشپزخانه صنعتی، نیاز‌های غذایی کارکنانش را برطرف کند و علاوه بر این با اضافه کردن تجهیزات فست فود و کافی‌شاپ به درآمدزایی هم برسد.

آشپزخانه‌های صنعتی و سلف سرویس‌های اداری چرا به تجهیزات مناسب نیاز دارند؟

تجهیزات آشپزخانه

آشپزخانه‌های صنعتی در ادارات و شرکت‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، مکان‌های آموزشی، پادگان‌های نظامی و… کاربرد دارند. رعایت اصول بهداشتی و تبعیت کردن از قوانین بهداشت عمومی برای این آشپزخانه‌ها ضروری است. از این مکان‌ها معمولاً به‌طور دوره‌ای بازرسی میدانی صورت می‌گیرد و مقامات بهداشت عمومی در صورت عدم رعایت الزامات بهداشتی، اقدام به تعطیلی آن‌ها می‌کنند. ارتقای کیفیت و افزایش بهره‌وری هم دیگر دلیلی است که آشپزخانه‌های صنعتی و کترینگ‌ها می‌توانند با تجهیزات بهتر به آن برسند.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی برای ادارات

یک غذاخوری اداری اگر به‌طور مستقل تأمین‌کننده غذا باشد، به هشت دسته تجهیزات آشپزخانه صنعتی و سلف سرویس نیاز دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

۱- تجهیزات پخت و پز:

این تجهیزات اصلی‌ترین وسایل آشپزخانه را در برمی‌گیرند و بیشتر ظروف و دستگاه‌های گرمایشی و پخت غذا را در برمی‌گیرند. انواع اجاق‌گاز، فر، صفحه گریل، دم‌کن برنج، دیگ خورش‌پز، کباب‌پز و… برخی از این تجهیزات است و هر غذاخوری اداری یا آشپزخانه صنعتی به آن‌ها نیاز دارد. کیفیت این وسایل ربط مستقیمی به کیفیت پخت غذا و کنترل زمان‌بندی و مدیریت بهتر کار‌ها دارد. چون بیشتر این وسایل با گاز یا برق کار می‌کنند، مصرف‌کننده انرژی هستند و توجه به میزان مصرف آن‌ها به‌صرفه‌جویی انرژی و در نهایت کم کردن از هزینه‌های تمام شده و جاری کمک می‌کند.

۲- تجهیزات تهویه:

در کنار تجهیزات پخت و پز، تجهیزات تهویه آشپزخانه و سالن غذاخوری هم از اهمیت زیادی برخوردار است. شاید کارایی وسایلی مثل اجاق‌گاز و تابه گردان و کباب‌پز ریلی بدون تجهیزات تهویه مختل شود. تهویه هوا به کارکنان آشپزخانه و حتی تجهیزات کمک می‌کند که عملکرد بهتری داشته باشند و در نهایت باعث ایجاد محیط مطبوع سالن غذاخوری و سلف‌سرویس‌ها می‌شود. انواع هود‌های دیواری و مرکزی و سانترفیوژ‌های صنعتی مناسب این منظور ساخته می‌شود و تجهیز یک آشپزخانه صنعتی بدون آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

۳- تجهیزات انبار:

انواع قفسه‌ها و کابینت‌ها، سکو‌های نگهداری، طبقه‌بندی‌ها ترولی و… جزء تجهیزات انبار محسوب می‌شوند و برای حفظ تداوم کاری آشپزخانه‌ها حیاتی است.

۴- تجهیزات سرما ساز:

این تجهیزات بیشتر وسایل تازه نگه‌دارنده مواد غذایی مثل فریز‌ها و سردخانه‌ها هستند و برای نگه‌داری سالم و طولانی مدت مواد غذایی کارایی دارند.


۵- تجهیزات آماده‌سازی:


در نگاه اول ممکن است تجهیزات آماده‌سازی کم‌تر مورد توجه قرار بگیرد، اما یک مرکز مشاوره و تجهیز آشپزخانه‌های صنعتی وظیفه دارد لزوم تهیه و استفاده از آن‌ها را به‌خوبی توضیح دهد. کارکنان یک آشپزخانه صنعتی کارایی وسایلی مثل میز کار استیل، کنده زیر ساطور، وان چلو صاف‌کنی، میز متحرک و… فقط در جریان کار متوجه می‌شوند، پس یک تجهیز مناسب شامل این وسایل هم می‌شود.

۶- تجهیزات سرو:

اگر آشپزخانه‌ها همراه با سالن‌های غذاخوری باشند، به وسایل سرو هم باید تجهیز شوند. فقط یک خط کامل سلف سرویس جواب گوی تمام نیاز‌های یک سالن غذاخوری نیست. ترولی‌های حمل، سالاد بار‌ها، شفینگ‌ دیش‌ها، ظروف بنماری، کانتر گرم رو بسته و… فقط تعدادی از وسایل سرو است که بسته به نیاز و کاربری، سالن باید با آن‌ها تجهیز شود.


۷- تجهیزات نظافتی:

انواع سینک‌ها و ماشین‌های ظرف‌شویی و آب‌چکان‌ها برای محیط آشپزخانه و انواع جاروبرقی و پولیشر و سطل زباله و ترولی خانه‌داری و غیره هم برای تجهیز بهتر فضای انواع غذاخوری‌ها ازجمله غذاخوری اداری لازم است.

۸- تجهیزات جانبی:

درنهایت بسیاری دیگر از تجهیزات جانبی وجود دارد که می‌توان به ادارات و شرکت‌ها و به‌طورکلی مجموعه‌هایی توصیه کرد که قصد راه‌اندازی کترینگ و سالن غذاخوری دارند. این وسایل جانبی مثل اره استخوان‌بر یا کالباس‌بر و… بیشتر استفاده‌های خاص دارند و باید بعد از سنجش درست نیاز‌ها تهیه شوند. به‌غیراز این‌ها، در نظر گرفتن فضا‌های جداگانه مثل کافی‌شاپ یا فست فود هم هر کدام تجهیزات منحصر به خودش را می‌طلبد، اما برای افزایش درآمد و همین‌طور رضایت‌مندی کارکنان و مراجعه‌کنندگان توصیه می‌شود.

مراحل تجهیز آشپزخانه صنعتی و غذاخوری اداری

تجهیزات آشپزخانه

مشاوره، طراحی و تجهیز سه مرحله مهم و اساسی تجهیز یک غذاخوری اداری برای مجموعه‌های مختلف است.

۱- مشاوره

همیشه و در هر کاری یک مشاوره درست از کارشناسان این زمینه و بهره بردن از تجربیات مراکزی که فعالیت طولانی مدتی در این زمینه داشته‌اند می‌تواند به کارفرمایان و پیمانکاران این اطمینان را بدهد که هزینه‌هایشان را در راه و جای درستی صرف می‌کنند. انتخاب درست و به‌اندازه تجهیزات باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و به حداقل رساندن ضایعات مواد غذایی می‌شود و درنهایت هزینه نهایی کار را پایین می‌آورد.

۲- طراحی

کارشناسی درست پلان محیط و ظرفیت بهره‌وری یک آشپزخانه و غذاخوری اداری می‌تواند انتخاب تجهیزات را بهتر کند. بازید از مکان و ارائه نقشه تیغه کشی قسمت‌های مختلف آشپزخانه و سالن و همین‌طور طراحی دکوراسیون و چیدمان وسایل به‌طوری که راندمان کاری آن‌ها را به حداکثر برساند، برخی از مزیت‌های طراحی است که معمولاً توسط بهترین تجهیز‌کننده‌های آشپزخانه ارائه شود. در این مرحله اقدامات ضروری و مناسب این مکان‌ها مثل شبکه فاضلاب و آبرو و موازین بهداشتی به دقت در نظر گرفته می‌شود تا مجموعه در مرحله بهره‌برداری دچار مشکل فنی و نظارتی نشود.

۳- تجهیز

درنهایت تجهیز آشپزخانه با وسایل و ابزارآلات صنعتی تهیه، پخت و ارائه غذا مهم‌ترین مرحله تأسیس یک آشپزخانه صنعتی است. در کنار تنوع وسایل و فراهم کردن حق انتخاب گسترده، ارائه مشخصات فنی همه‌ی تجهیزات هم از اهمیت زیادی برخوردار است تا کارفرما بهتر بتواند دست به انتخاب بزند. نظارت بر اجرای دقیق و فنی وسایلی که بسته به انتخاب و نیاز گاهی می‌توانند پیچیده و حساس باشد، وظیفه مهم دیگری است که تجهیز‌کنندگان باید به طرز مطلوبی ارائه دهند.

راه اندازی رستوران سلف سرویس با آپادانا تجهیز

راه اندازی رستوران سلف سرویس چندان متفاوت از دیگر رستوران ها نیست. اگر قصد راه اندازی چنین رستورانی را دارید و یا سئوالی در این زمینه دارید کافی است فرم زیر را پر کنید و تقاضا و یا سئوال خود را مطرح نمایید. کارشناسان ما در آپادانا تجهیز آراز فوراً با شما تماس خواهند گرفت:  4 دیدگاه در “چگونه رستوران سلف سرویس راه اندازی کنیم؟

  1. فرهاد گفت:

   آیا راه اندازی سلف سرویس بازدهی خوبی دارد؟

   1. آپادانا تجهیز آراز گفت:

    بازدهی رستوران ها از هر قسیم و نوعی که باشد به عواملی زیادی بستگی دارد که در قست “صفر تا صد راه اندازی رستوران” به آن پرداخته شده است.

  2. هدیه گفت:

   برای شرکتی 700 نفره ایجاد خط کامل سلف سرویس بازدهی بیشتری داره یا همکاری با آشپزخانه بیرون بر را پیشنهاد می دهید؟

   1. آپادانا تجهیز آراز گفت:

    پاسخ به این سئوال نیاز به سنجش دقیق وضعیت شرکت و هزینه ها دارد. لطفا با خط ویزه ما تماس بگیرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *