مقالات

پرسنل رستوران – شرایط و ویژگی پرسنل چگونه باید باشد؟

پرسنل رستوران
Rate this post

برای راه اندازی رستوران یا واحد غذایی نیاز به پرسنلی کارآمد، مجرب و آموزش دیده می باشد. در این مقاله تعداد افراد مورد نیاز وشرایط لازم را بررسی می نماییم:

1- مدیر یا ریاست رستوران یا هیات مدیره:

مدیر رستوران می تواند شخصی از سرمایه گذران یا موسسین باشد یا شخصی خارج از موسسین که دارای تجربه مدیریت واحد های غذایی مشابه باشد که بتواند به موقع از پس تصمیم های اساسی و مشکلات و مسائل اداره رستوران که بعضا کار پیچیده و سختی است بر بیاید.

مدیر رستوران باید تجربه و مهارت کافی داشته و از استخدام به صورت سلیقه ای و پارتی بازی خودداری گردد.

شایسته سالاری در این بخش حتما باید لحاظ شود چرا که مدیریت نالایق می تواند بزرگترین ضربه را به رستوران یا واحد غذایی شما بزند.

2- حسابدار یا مدیرمالی:

شخصی منظم، دقیق، آموزش دیده و مسلط به علم حسابداری و نرم افزارهای مورد نیاز با تعهد کاری و تجربه مشابه در زمینه حسابداری به ویژه حسابداری و انبارداری و مدیریت امورمالی رستوران یا واحدهای غذایی.

3- صندوقدار یا مسئول فروش و کانتر:

دراین قسمت با توجه به حساسیت های موجود، استفاده و استخدام نیروهای خانم توصیه می گردد، چرا که در برخورد  با مشتریان  خوشرویی و ملایمت بیشتری نسبت به آقایان نشان می دهند و همچنین صلاحیت، تعهد کاری و امانت داری بیشتری دارند و کارشان را دقیق تر و مسلط تر انجام میدهند.

البته وجود فردی که به کار صندوقدار ها تسلط و نظارت داشته  واز آنها گزارش کار هفتگی یا ماهیانه بخواهد و به ورودی و خروجی صندوق نظارت کند حتمی و ضروری است.

4- سرآشپزحرفه ای:

درباره سرآشپز حرفه ای و ویژگی ها و شرایط آن در یک مقاله جداگانه مفصل و مشروح بحث گردیده است، لذا جهت جلوگیری از تکرار مطالب گذشته به مقاله چرا سرآشپز رستوران مهم است مراجعه فرمایید.

5- پرسنل آشپزخانه:

تمام افراد شاغل در آشپزخانه که زیردست سرآشپز کار می کنند باید تابع او باشند. حرفه ای و آموزش دیده بوده و ترجیحا با سابقه کار در این بخش گزینش و استخدام شوند.

هم چنین بهتر است جهت کار با تجهیزات آشپزخانه صنعتی آموزش دیده و به نحوه کار با ماشین آلات مسلط باشند تا باعث فرسودگی و خرابی دستگاه ها و ایجاد خسارت به ماشین آلات، لوازم آشپزخانه فست فود، تجهیزات آشپزخانه تالار، تجهیزات آشپزخانه هتل و به طور کلی تمامی تجهیزات آشپزخانه صنعتی مستقر در یک واحد غذایی نگردند.

6- گارسون ها یا سالن کاران:

دراین بخش افراد جوان با ظاهری مناسب و آراسته که حتما از نظر سلامت روانی و نحوه برخورد با مشتری بررسی و آموزش های لازم را دیده باشند مورد نیاز است، چرا که مستقیما با مشتری در ارتباط هستند و کوچکترین خطا یا رفتاری اشتباه باعث ایجاد تنش و نارضایتی مشتری و ازدست دادن مشتریان آینده و…می شود، لذا وجود فردی که به کارآنها ونحوه رفتارشان نظارت نماید ضروری است.

7- پرسنل مسئول نظافت رستوران:

این پرسنل باید مرتبا فضای رستوران را بررسی و ازهرگونه میکروب، باکتری و زباله پاک نمایند. همچینین باید آموزش های لازم را ببینند تا زباله ها و نخاله ها را درورودی و خروجی رستوران و فضای باز انباشت ننمایند و باعث ایجاد فضای نامناسب و چهره ای زشت از رستوران نزد مشتریان و عابران نگردند.

8- تیم بازاریابی وتبلیغات رستوران:

داشتن یک تیم بازاریابی که مرتب بازار و سلیقه مشتریان را بررسی نماید و دراین زمینه دارای خلاقیت و کارآمدی باشد لازم و ضروری است تا مدیر رستوران بتواند با مشورت با آنها از پس تصمیم گیری های مهم برای تغییر دکوراسیون، افزودن

شعبات جدید، اقدامات لازم برای  توسعه کار و… برآید و از ریسک های نامطمئن خودداری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.