مقالات

آشپزخانه حرفه ای؛ 4 راه برای کاهش استرس سرآشپز | آپادانا تجهیز آراز

سرآشپز حرفه ای
5/5 - (3 امتیاز)

| زمان مورد نیاز برای مطالعه : 3 دقیقه |

کار کردن در آشپزخانه حرفه‌ای یعنی برخورد با مقدار زیادی استرس؛ همه سرآشپز ها این مسئله را قبول دارند. ساعات کاری طولانی، وقت کم برای زندگی اجتماعی، زمان آزاد ناچیز و فضا های محدود، سرآشپزها با چیز های زیادی سر و کار دارند که فشار زیادی بر روی آن ها وارد می کند و توانایی کنترل تنش آن ها را می آزماید.

با این حال، کاهش استرس در یک آشپزخانه حرفه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است. در اینجا چهار نکته مفید برای کمک به بهبود زندگی کاری هر سرآشپز آورده شده ‌است.

1 – تجهیزات و لوازم مناسب

هر سرآشپز می‌داند که وقتی لوازم مناسب و مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشد می‌تواند بهتر کار کند؛ از چاقو و اجاق‌گاز گرفته تا یخچال و فریزر صنعتی، هر آشپزخانه و لوازم آن باید ایمن و کارآمد باشد تا نتایج بدست آمده کاملا بهینه و بی نقص باشد؛ زمان، زمان و زمان!

طی آزمایش انجام شده توسط شرکت الکترولوکس (electrolux) که دو تیم از سرآشپز ها، با تجهیزات متفاوت، یک منو مشخص را آماده می‌کنند؛ یک تیم با وسایل آشپزخانه استاندارد کار می‌کند، در حالی که تیم دیگر با سیستم حرفه‌ای طراحی شده توسط خود الکترولوکس کار می‌کند که به طور خاص برای کاهش استرس در آشپزخانه‌ صنعتی طراحی شده است.

*در طول این آزمایش، برای ثبت سطوح استرس سرآشپز ها از تشخیص نرخ ضربان قلب استفاده شد.

نتایج نشان داد که سطح استرس تیمی که با سیستم مخصوص الکترولوکس کار می‌کند، در کل آزمایش به میزان چشمگیری پایین ‌تر بود.

آشپزخانه صنعتی حرفه ای

2 – از پیرامون خود آگاهی کامل داشته باشید

تمام سرآشپزها رویای کار در یک آشپزخانه صنعتی بزرگ، مجهز به به روز ترین تجهیزات و لوازم را دارند، در مقابل هیچ آشپزی کار در فضای شلوغ، برخورد و تماس فیزیکی با افراد دیگر که دائما جنب و جوش دارند، محیط‌هایی که تهویه ضعیفی دارند را دوست ندارد.

هر گونه حرکت و جنب و جوشی در آشپزخانه صنعتی اهمیت دارد و اینکه کاهش استرس سرآشپز در طراحی یک آشپزخانه صنعتی در نظر گرفته شود مستقیماً روی کیفیت خروجی آشپزخانه تاثیر میگذارد.

نداشتن نگرانی در مورد گوشه‌های تیز و یا سرپوش بیرون آمده و … مزیت کمی به حساب نمی آید.

3 – همه چیز را تمیز و مرتب نگه دارید

در همین راستا، یک آشپزخانه بزرگ و یک آشپزخانه سازمان‌ یافته دو چیز کاملا متفاوت هستند؛ مطمئن شوید که جا برای همه چیز هست و همه چیز در جای خود قرار دارد. این مسئله به اندازه تمیز نگه داشتن آشپزخانه اهمیت دارد.

از ظروف و برچسب‌ های مرتب استفاده کنید تا ایستگاه خود را سامان بدهید، غذا و ظروف منقضی شده و کهنه را دور بریزید، پیشبند بپوشید و از حوله استفاده کنید تا یونیفرم تمیز بماند.

کار کردن در یک محیط تمیز، یکی از موثرترین راه‌ ها برای کاهش استرس در آشپزخانه است.

پیرامون آشپزخانه صنعتی

کمک بخواهید و لذت ببرید!

در محیطی شلوغ که در آن شما مجبور هستید تمام مدت با بقیه در ارتباط باشید، مهم است بدانید چه زمانی باید درخواست کمک کنید و یاد بگیرید چطور تنش را کاهش دهید.

برای رسیدن به موفقیت در کار تیمی و گروهی، همه باید همکاری کنند و خوش بگذرانند. به یاد داشته باشید که هر چند وقت یکبار استراحت کنید و به خودتان یادآوری کنید که عاشق غذا و آشپزی هستید و چه چیزی باعث شد که شما در وهله اول به یک سرآشپز تبدیل شوید.

منبع: www.professional.electrolux.com

2 دیدگاه در “آشپزخانه حرفه ای؛ 4 راه برای کاهش استرس سرآشپز | آپادانا تجهیز آراز

  1. ایرج گفت:

    بهترین سرآشپزها را در محیط پراسترس رشد می کنند. مهم اینه که چطور بتوانند شرایط را مدیریت کنند.

    https://rb.gy/htrsep

  2. رهبری گفت:

    اگر سرآشپز به وظایف خودش آگاه باشه و بتونه شرایط را مدیریت کنه استرسش کاهش پیدا می کنه.
    https://tinyurl.com/w6jmbthn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.