linkedin

مواد غذایی در آشپزخانه | گوشت قرمز، مرغ و ماهی | آپادانا تجهیز آراز

مواد غذایی در آشپزخانه

ورود مواد اولیه و تجهیزات آشپزخانه های صنعتی موردنیاز هر بخش

ورود تمامی مواد اولیه به داخل آشپزخانه باید توسط افراد واجد شرایط مورد کنترل و بررسی قرار گیرد.

تجهیزات مورد نیاز جهت دریافت مواد غذایی:

  • باسکول جهت حجم زیاد
  • ترازو برای حجم کم
  • ترولی های چرخدار حمل مواد غذایی
  • ترمومتر جهت کنترل مواد یخچال و فریز شده هنگام ورود مواد غذایی

 ورود مواد گوشتی

واحدهای غذایی می بایست مواد گوشتی را در نهایت نظارت بر مسائل بهداشتی حمل و مورد مصرف قرار دهند. لاشه های گوشت در ابتدا در مکانی در مجاورت سردخانه قرار دارند که مجهز به چنگک های مخصوص آویز گوشت است و بعد از آن عملیات خرد کردن و شستشو روی گوشت انجام می شود.

در این مرحله گوشت ها با توجه به نوع مصرف که به منوی رستوران بستگی خواهد داشت، در بسته های 3 الی 5 کیلویی قرار میگیرند، وزن و تاریخ روی آن درج می شود سپس به داخل سردخانه منقل می شوند.

در مراکزی که حجم پخت بالایی دارند، مانند بیمارستان، پادگان نظامی و … گوشت باید 24 ساعت قبل، از سردخانه زیر صفر به بالای صفر یا یخچال ها انتقال یابد تا از حالت انجماد خارج نشود. بعد از شستشوی مجدد، به قسمت آماده سازی منتقل می شود.

*توجه: به هیچ عنوان لاشه های گوشت یا مرغ برای یخ زدایی نباید داخل آب گرم قرار گیرند.

آماده سازی گوشت

با توجه به وزن بالای گوشت، تجهیزات آشپزخانه های صنعتی که در این بخش مورد استفاده قرار میگیرند باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند. میزهای تخته کاری باید محکم و از جنس استنلس استیل با رویه پلی اتیلن یا چوب(بستگی به تاییدیه وزارت بهداشنت دارد) باشد.

به دلیل برخورد چاقو با رویه ی میز تخته کاری و ایجاد شکاف، باید پس از مدتی رویه  میز کار تراشیده شود. بهترین نوع میز جهت تخته کاری، میز استیل می باشد چون علاوه بر مقاومت در برابر چاقو، شستشو و نظافت آن نیز راحت می باشد.

به علت اینکه گوشت جزو مواد فساد پذیر است، انتخاب نوع میزکار از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا خراش ها و شکاف های ناشی از برخورد چاقو، محل رشد میکروارگانیسم ها بوده و شرایط انتقال آلودگی به ما بقی مواد را مهیا می کند.

یکی از بهترین مواردی که از رشد باکتری در میز کارها جلوگیری میکند، نمک سود کردن میزها پس از استفاده میباشد.

وسایل دیگری که در این قسمت مورد استفاده قرار میگیرد عبارتند از: ساطور، چاقو، مصقل، سینک های شستشو، قلاب استیل و ترولی های مخصوص حمل می باشد.

یخ زدایی مواد غذایی

غذاهایی که از سردخانه یا فریزر خارج می شوند، باید به علت اکتیو شدن باکتری ها سریعاً مورد استفاده قرار گیرند. یخ زدایی معمولاً بسته به نوع مواد غذایی و حجم آن متفاوت است. به توصیه کارشناسان برای یخ زدایی مواد گوشتی آن را به قطعات کوچک (کمتر از 5 کیلوگرم) تقسیم نمایید.

شایان ذکر است مواد غذایی فریز شده حتماً باید 24 ساعت قبل از مصرف در سردخانه بالای صفر دیفراست شود و بعد از رفع انجماد کامل به بخش پخت منتقل گردد. در غیر این صورت حرارت حین پخت به مرکز مواد غذایی نفوذ کرده و در نتیجه باکتری های موجود همچنان فعال خواهند ماند.
تجهیزات آشپزخانه صنعتی | ارسال به سراسر کشور

↓ با ما در ارتباط باشید ↓

تلفن خط ویژه (30 خط) :

72307 – 021

میرعلی: 3457-317-0912

کریم پور: 0324-922-0912

نشانی : تهران، نیاوران، خیابان علیرضا افشار، پلاک 10، واحد 9

ایمیل : [email protected]

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آپادانا تجهیز آراز می باشد. ; طراحی و توسعه وب سایت توسط امیر بالازاده