مقالات

آشپزخانه صنعتی | شرایط و ویژگی های آشپزخانه صنعتی استاندارد

آشپزخانه صنعتی
Rate this post

همانطور که از اسم آشپزخانه مشخص است و همه ما می دانیم به محل پخت و پز اشاره دارد، یعنی جایی که غذای مورد نیاز در آنجا تهیه می شود.

اما آشپزخانه رستوران یا کافه هم مانند آشپزخانه یک منزل است؟ می تواند با همان وسایل و تجهیزات خانگی یک آشپزخانه رستوران یا به اصطلاح یک آشپزخانه صنعتی را اداره کرد؟

پاسخ بی تردید خیر می باشد، چرا که یک آشپزخانه صنعتی شرایط و استانداردهایی دارد که حتما باید رعایت شود تا بتوان به پشتوانه آن غذای یک رستوران یا واحد غذایی را تامین نمود .

حال ببینیم شرایط یک آشپزخانه صنعتی استاندارد به چه شکل است؛

1- فضای مناسب :

منظور بزرگ بودن بیش از حد فضای آشپزخانه نیست بلکه داشتن فضایی استاندارد که تجهیزات آشپزخانه صنعتی و لوازم رستوان همه به طور مناسب چیدمان شوند که فضای تحرک و فعالیت برای سرآشپز وکارکنان آشپزخانه مهیا باشد .

2- نورمناسب :

آشپزخانه روشن و نورپردازی مناسب باعث ایجاد نشاط و تحرک و پویایی مناسب برای پرسنل بوده و از کارکردن درآن محیط احساس دلزدگی و خستگی کم تری می نمایند.

3- تجهیزات آشپزخانه صنعتی استاندارد واستیل :

تجهیزات آشپزخانه باید بر اساس منوی پخت و ظرفیت رستوران از جنس استیل با کیفیت که نظافت آن آسان تر باشد تولید و تهیه شوند.

4- سرآشپز حرفه ای :

در این زمینه در مقاله چرا سرآشپز رستوران مهم است (کلیک کنید) به طور مفصل پرداخته شده است.

5- مواد غذایی با کیفیت:

استفاده از بهترین مواد غذایی و خرید روزانه مواد غذایی برای اجتناب از هدر رفت مواد غذایی حتما توصیه می شود.

6- ماشین آلات استاندارد ومناسب :

در این زمینه با مشاوره صحیح با یک شرکت راه اندازی رستوران می توانید ماشین آلات استاندارد و مناسب ایرانی یا خارجی خود را انتخاب نمایید.

7- تیم حرفه ای وآموزش دیده :

جهت پخت و پز و استفاده از تجهیزات و ماشین آلات حتما باید پرسنل آموزش های لازم را جهت کاهش آسیب ها و خطرات و جلوگیری از خرابی و آسیب دیدگی دستگاه ها و…دیده باشند. هم چنین کیفیت غذای رستوان منوط به استفاده از کارکنان آموزش دیده و حرفه ای است.

8- مدیر یا مالک با انگیزه :

یک آشپزخانه صنعتی موفق بی شک دارای یک مدیر یا صاحب با انگیزه و خلاق و دوستدار پیشرفت و توسعه است، بدین منظور به مقاله های رمز موفقیت رستوران های معروف و نقش خلاقیت در راه اندازی رستوران مراجعه نمایید.

9- نظافت مستمر و مرتب آشپزخانه :

رعایت نظافت و استانداردهای اداره بهداشت کاملا برای یک آشپزخانه صنعتی ضروری است، در این رابطه در مقاله نقش رعایت بهداشت در موفقیت رستوران مراجعه نمایید.

10- رعایت استانداردهای ارگونومی و بهره وری انرژی :

ضروری است به طوری که کارمندان برای انجام وظیفه خود مراحل کمتری را طی کنند و تمامی کارهای خود را بدون کوچکترین خم شدن، دست دراز کردن، چرخیدن و راه رفتن انجام دهند.

در این مقاله به طور مختصر اشاراتی به شرایط آشپزخانه صنعتی نمودیم، چنانچه قصد راه اندازی رستوران یا تهیه تجهیزات آشپزخانه صنعتی از قبیل تجهیزات آشپزخانه هتل، تجهیزات آشپزخانه تالار، لوازم آشپزخانه فست فود و… را دارید می توانید با تیم مشاوران آپادانا تجهیز مشورت نموده وخرید محصولات با کیفیفت بالا را با خیال راحت وآسوده تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.