مقالات

راهنمای جامع راه اندازی آشپزخانه هتل و تجهیزات مورد نیاز

5/5 - (4 امتیاز)

یکی از بخش های مهم هر هتل، آشپزخانه و رستوران آن است. چرا که علاوه برمهمانان و مسافران هتل، این بخش پاسخگوی مراسم های رسمی از قبیل همایش ها، مهمانی ها ومراسم های ازدواج و جلسات مهم کاری و… خواهد بود. برای راه اندازی آشپزخانه هتل باید به نکات زیادی توجه کرد که در این مقاله به آنها پرداخته ایم.

پیش از این مقاله ای در مورد راه اندازی رستوران منتشر کردیم که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید:

بی شک رضایت مسافران، مشتریان و مهمانان از آشپزخانه و غذاهای هتل باعث افزایش چشمگیر درآمد و رونق اقتصادی بیشتر و موفقیت در بازار گسترده رقابت است .

بدین منظور راه های زیادی برای بالابردن کیفیت غذاها و افزایش تنوع منوی آشپزخانه هتل وجود دارد که یکی از آنها استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی با کیفیت و مرغوب می باشد.

چرا که با رعایت استانداردهای مناسب و بازدهی بالا، در کمترین زمان ممکن نتیجه مطلوب حاصل شده و از اتلاف وقت، هزینه  و انرژی جلوگیری می شود.

آپادانا تجهیز آراز با تجربه موفقی که در طی سالیان طولانی در زمینه تولید و تجهیز آشپزخانه های صنعتی و رستوران هتل ها دارد می تواند در زمینه فوق الذکر از طرق ذیل راه گشا باشد:

1- طراحی آشپزخانه هتل

بدین صورت که طراحی آشپزخانه براساس رعایت استاندارهای روز و اداره بهداشت بوده که با درنظرگرفتن علم ارگونومی و انعطاف پذیری و نیاز و سلیقه مشتری کاملا تطبیق داده شده است.

منظور از طراحی در آشپزخانه های صنعتی مدرن، تعیین محل و شکل اجرای تک تک قطعات یک آشپزخانه است. تمامی عناصر فوق با توجه به فضای در نظر گرفته شده برای آشپزخانه اجرا می شوند. در این طرح ها در واقع هدف به دست آوردن شکل درست چیدمان تجهیزات آشپزخانه صنعتی است.

همانطور که می دانیم رستوران صنعتی قسمت های مختلفی دارد. بخش نگهداری مواد غذایی، خشکشویی و نظافت، پخت و پز، تهیه غذا، تزئین و حمل و نقل و غیره. از جمله بخش های مهم آن هستند. نحوه قرار گرفتن این قطعات در کنار یکدیگر بسیار مهم است. زیرا طراحی پلان آشپزخانه صنعتی باید به گونه ای انجام شود که از بالاترین سرعت، ایمنی، سهولت کار و کیفیت برخوردار باشد.

بنابراین معنای مستقیم طراحی آشپزخانه صنعتی نحوه قرارگیری قسمت های مختلف آشپزخانه در کنار یکدیگر است. همچنین استفاده از بهترین تجهیزات متناسب با فضا و نوع طراحی نیز جزئی از طراحی است. در این پروژه ها باید یکسری استانداردها برای ایمنی، زیبایی، فضای آشپزخانه و … در نظر گرفته شود.

در ویدئوی زیر پلان ها و نقشه های مختلف آشپزخانه صنعتی را معرفی شده است:

2- تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

نکته این است که اگر آگاهانه وارد دسته تجهیزات آشپزخانه صنعتی نشوید، این بخش می تواند به سرعت تمام سرمایه شما را جذب کند. البته شرکت هایی هستند که در زمینه تجهیزات و نصب آشپزخانه های صنعتی به شما مشاوره می دهند. شرکت آپادانا تهذیه یکی از قدیمی ترین آنهاست.

شما باید لیستی از خدمات، مهمان نوازی و تجهیزات آشپزخانه را خریداری کنید. علاوه بر این مواردی برای استفاده روزانه کارکنان و مهمانان نیز باید در هنگام خرید تجهیزات آشپزخانه در نظر گرفته شود. لیست طولانی است و باید انتخاب و اولویت بندی کنید.

البته این کاملا به نوع غذایی که در رستوران خود سرو می کنید و نحوه سرو آن بستگی دارد. الزامات یک رستوران سلف سرویس با یک رستوران سنتی ایرانی یا یک رستوران مدرن متفاوت خواهد بود. با این حال، در ویدئوی زیر ما 21 وسیله را فهرست کرده ایم که معتقدیم در همه رستوران ها مشترک هستند.

هر کدام از این محصولات را می توان با کیفیت های متفاوتی در بازار ایران تهیه کرد. اما از آنجایی که این لیست شامل تجهیزات اولیه است، بهتر است در این مرحله از محصولات با کیفیت استفاده کنید. آپادانا تجهیز این توانایی را دارد که تجهیزات با کیفیت را با توجه به استانداردهای بین المللی تولید کند. در برخی دیگر از تجهیزات وارداتی نیز ماشین الات و دستگاه از بهترین برندها بین المللی وارد می شوند.

3- سفارشی سازی تجهیزات آشپزخانه صنعتی

بخشی از کار راه اندازی طراحی و ساخت تجهیزات کاملا سفارشی و متناسب با فضای آشپزخانه هتل انجام می گیرد. این کار دو مزیت بزرگ به همراه خواهد داشت

 • کاهش هدر رفت انرژی
 • کاهش فضای مورد نیاز

با استفاده از سفارشی سازی می توان هزینه های راه اندازی آشپزخانه هتل را بسیار کاهش داد و فضای بهینه تری را در اختیار مشتریان قرار داد. این کار تنها از شرکت هایی بر می آید که توان تولید تجهیزات را دارند و با تجربه بالای خود نقشه و پلان را متناسب با اهداف آشپزخانه صنعتی طراحی می کنند.

4- مشاوره راه اندازی رستوران

مشاور راه اندازی رستوران وضایف متعددی دارد. ارتقای منو، معرفی و جذب کادر مناسب و مجرب آشپزخانه از جمله سرآشپز و دستیاران و سایر پرسنل آشپزخانه از جمله آن است. فهرست زیر در شمه ای از خدمات آپادانا تجهیز آراز را به شما معرفی می کند:

1- مشاوره برای انتخاب منطقه مناسب برای رستوران

2- مشاوره در زمینه تعیین نوع رستوران با توجه به مکان انتخابی و ظرفیت منطقه ای و بودجه و سلیقه مشتری.

3- نکاتی برای انتخاب نام مناسب برای رستوران با در نظر گرفتن کاربری رستوران و سایر معیارها

4- مشاوره در زمینه بازرسی دقیق تاسیسات و اقدامات فنی و محاسبات لازم

5- مشاوره در محل دقیق تاسیسات و لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی و چیدمان و محاسبات لازم با بیشترین بازده و کمترین اتلاف انرژی و زمان.

6- مشاوره در زمینه خرید و انتخاب و تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی مناسب و مورد تایید کارفرما و سرویس بهداشتی منطقه

7- مشاوره در زمینه مدیریت هزینه و جلوگیری از تحمیل هزینه های اضافی و غیر ضروری پروژه

8- مشاوره در زمینه جذب و انتخاب بهترین پرسنل آشپزخانه و رستوران

9- نکاتی برای بازکردن صحیح و طبق برنامه ریزی به موقع

10- توصیه برای شروع کار با آرامش و انگیزه

11- مشاوره در زمینه راههای تضمین فروش، فروش بیشتر، رضایت مشتری و تضمین موفقیت و پیشرفت رستوران.

12- مشاوره در مورد تأسیس شعب جدید و توسعه کار

5- پاسخگویی به مشتریان

آپادانا تجهیز یکی از معتبرترین شرکت های تولید و تجهیز آشپزخانه های صنعتی است و تا کنون صدها رستوران را راه اندازی کرده است. ما در اینجا به نیازهای کارفرما توجه می کنیم و گزارش نهایی را به آنها خواهیم داد. آپادانا تجهیز شرکتی است که از ابتدای طرح تجاری تا زمان افتتاح با شما همراه خواهد بود. کافی است با خط ویژه ما تماس بگیرید و یا فرم زیر را پر کنید:  1 دیدگاه در “راهنمای جامع راه اندازی آشپزخانه هتل و تجهیزات مورد نیاز

  1. طاها گفت:

   راه اندازی آشپزخانه هتل با راه اندازی رستوران شهری چه تفاوت هایی دارد

   https://tinyurl.com/ykj3dp2n

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.