مقالات

غذای با کیفیت یا خدمات دهی عالی؟ – کدام مهم تر است؟

غذای با کیفیت یا خدمات دهی عالی؟
5/5 - (4 امتیاز)

چه چیزی در رستوران مهم تر است، غذا یا سرویس دهی؟

اگر شما مجبور باشید یکی را انتخاب کنید، چه چیزی را انتخاب می کنید: غذای شگفت انگیز و خدمات ضعیف، یا غذای متوسط و خدمات بی عیب و نقص؟

رستوران های بزرگ همواره غذا و خدمات عالی ارائه می دهند، اما حتی بهترین رستوران ها هم گاه و بیگاه در بعضی موارد اشتباهاتی دارند.

در چنین شرایطی آیا غذای خوب باعث جبران خدمات ضعیف خواهد شد؟ یا خدمات ضعیف باعث از بین رفتن حس رضایت حاصل از غذای عالی خواهد شد؟

چرا غذای با کیفیت اهمیت دارد؟

غذا تنها دلیلی نیست که ما به رستوران میرویم. ممکن است  ما برای فضای و جو آن رستوران به آن مکان برویم یا به دلیل آنکه دوست نداریم پس از صرف غذا ظرفها را بشوییم! اما بهترین رستوران های دنیا از نظر کیفیت غذا، با خدمات سطح پایین نمیتوانند دوام بیاورد.

تجربه رستوران های موفق نشان میدهد که همیشه باید توازن مناسبی بین کیفیت غذا و خدمات ارائه شده برقرار باشد.

اگر یک رستوران تازه کار به خاطر وجود محیط و دکور متفاوت بتواند در ابتدای کار جذب مشتری کند، پس از مدتی مشتری ها نسبت به دکور و فضا توجه کمتری نشان خواهند داد، در عوض توقع برای غذای با کیفیت بالاتر خواهد رفت و اگر آن رستوران نتواند پاسخگوی نیاز مشتریان باشد، به مرور مشتری هایش را از دست خواهد داد.

چرا سرویس دهی مهم است؟

بعضی از کسانی که به طور مداوم برای صرف غذا به رستورانهای مختلف مراجعه می کنند معتقدند که بهترین غذا در کنار خدمات دهی ضعیف رستوران به هیچ عنوان دیده نمی شود و در حقیقت طعم خوب غذا را نابود میکند.

تجربه ی خوردن یک غذای خوب و کامل صرفاً از اعتماد مشتری نسبت به رستوران بدست می آید. مسئولیت ایجاد اعتماد بر عهده ی گارسون یا میزبان است که در اصطلاح ما آنها را نیروهای خط مقدم می نامیم، آنها هستند که اولین تماس را با مشتری برقرار میکنند و اولین تاثیر را روی آنها دارند.

در حقیقت خدمات و سرویس دهی عالی میتواند اشتباهات اجتناب ناپذیری که گاهی اوقات در آشپزخانه رستوران رخ میدهد را پوشش دهد. فرض کنید: مشتری شما سفارش یک بشقاب مرغ و سبزیجات را میدهد.

زمانی که شما بشقاب را سر میز مشتری میبرید، مرغ کاملا خام و نپخته است. به نظر میرسد که شرایط به وجود آمده یک شرایط کاملاً غیر قابل توجیه است. در چنین موقعیتی گارسون باید شرایط را سریع به مدیر سالن اطلاع دهد.

مدیر بلافاصله از مشتری عذرخواهی کند، آشپزخانه بلافاصله یک بشقاب مرغ با میزان پخت مدنظر مشتری تهیه نماید و میز آن مشتری را به صرف نوشیدنی رایگان دعوت نماید. بدین صورت در سه حرکت سریع، اشتباه آشپزخانه را میتوان به تجربه ای مثبت تبدیل نمایید، به همین راحتی…

کدام یک اهمیت بیشتری دارند؟غذا یا رستوران؟

پاسخ واقعی خیلی روشن و واضح نیست. در هر رستورانی مانند زندگی، اشتباهاتی به وجود می آیند. گارسون ها ممکن است سفارشات را اشتباه به ثبت برسانند، غذاها به درستی طبخ نشوند، یا ممکن است که یک مشتری یکی از روزهای بد خود را داشته باشد.

کمال چیزی نیست که یک رستوران را بزرگ کند؛ این است که قادر به حل و فصل اشتباهات به طرز کاملاً حرفه ای باشید. فرمول خوبی برای غذا، خدمات و مهمان نوازی پیدا کنید و همانطور که گفته شد سعی کنید توازنی بین خدمات و کفیت غذا برقرار کنید.

1 دیدگاه در “غذای با کیفیت یا خدمات دهی عالی؟ – کدام مهم تر است؟

  1. پرهام گفت:

    معلومه که غذای با کیفیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.