مقالات

چگونه آشپزخانه رستوران را مدیریت کنیم؟ | آشپزخانه عملگرا چیست؟

راه اندازی رستوران
5/5 - (1 امتیاز)

چگونه رستوران خود را برنامه‌ریزی کنیم؟

یکی از بزرگ‌ترین هزینه ها هنگام راه اندازی رستوران جدید، آشپزخانه آن است. یک آشپزخانه صنعتی به تجهیزات آشپزخانه صنعتی متناسب نیاز دارد که بتواند پاسخ یک برنامه شلوغ را بدهد.

طراحی و چیدمان یک آشپزخانه رستوران به غذا اجازه می‌دهد که به طور یکپارچه از سطح پیش پخت تا خط سرو جریان پیدا کند. گاهی یک رستوران یک مکان عالی دارد، اما فضای آشپزخانه کوچک و شما باید برنامه‌های خود را با آن تطبیق دهید.

نقش آشپزخانه رستوران را درک کنید

آشپزخانه قلب رستوران شماست، جایی که منوی شما توسط آن جان می گیرد. جایی که غذا آماده، پخته و سرو می گردد. مقصد ظرف‌های کثیف نیز هست. جایی که غذا نگهداری می‌شود و تمام لوازم آشپزخانه صنعتی از جمله بشقاب و تجهیزات آشپزی در آن قرار دارند.

بر خلاف خانه، جایی که فقط شما و خانواده تان هستید، در آشپزخانه رستوران ده ‌ها نفر در هر شیفت داخل و خارج می شوند پس سازماندهی مهم است. جایی است برای همه چیز و همه چیز در جای خودش باید باشد. این کار نه تنها زمان را در پیک شلوغی حفظ می‌کند، بلکه به نگهداری آشپزخانه نیز کمک می‌کند.

تفاوت‌های موجود در فر و اجاق گاز فر دار را بشناسید

فر ها و اجاق های فر دار به طور خاص برای پخت ‌و پز با حجم بالا طراحی شده‌اند. اگر چه آن‌ها یکی از گران‌ترین تجهیزاتی هستند که شما خریداری می‌کنید. یک اجاق فر دار خوب می‌تواند مدت ها مثل روز اول برای شما کار کند.

نوع غذا در منوی رستوران شما مشخص خواهد کرد که چه نوع اجاق فر داری مورد نیاز است. مثلاً، اگر می‌خواهید چندین آیتم باربیکیو (کبابی) را در منوی خود به نمایش بگذارید، به یک فر گریل سایز بزرگ نیاز خواهید داشت. اگر سرخ کردنی‌ها و پختنی‌ها آیتم‌های اصلی منوی رستوران شما هستند، پس یک اجاق فر دار ۶ شعله ایده‌آل است.

چیزهای دیگری که باید در کنار اجاق آشپزخانه، فر یا گریل در نظر بگیرید سیستم تهویه مطبوع (HVAC) است. این تجهیزات باید شامل سرپوش و ایمنی حریق باشد.

تجهیزات نو یا دسته دوم

بهتر است تا حد امکان تجهیزات آشپزخانه نو تهیه شوند زیرا هزینه تعمیر به خصوص با توجه به شرایط کنونی زیاد و خارج از صرفه است.
اما در صورت لزوم توضیحات زیر را در نظر بگیرید؛

برخی از تجهیزات رستوران مانند ماشین‌های یخی معمولا طول عمر کوتاهی دارند و تعمیر آن ها پر هزینه است. بهتر است در این زمینه از تجهیزات نو استفاده شود زیرا اعتماد به دستگاه های استوک دشوار است. در مقابل اجاق های فر دار، همانطور که در بالا اشاره شد، به دلیل طول عمر بالا ریسک پایین تری در خرید استوک دارند.

صرفه جویی در هزینه

یک آشپزخانه رستوران، که به خوبی برنامه‌ریزی و مدیریت شده ‌باشد، غذا را در سالن غذا خوری نگه نمی دارد.

اگر کارکنان شما بدانند که همه چیز باید در کجا قرار داشته باشد قانون FIFO (آنچه زود تر داخل می شود، زودتر هم خارج می شود یا همان First In, First Out) را درک می‌کنند. این کار به کاهش اتلاف غذا و فاسد شدن آن کمک خواهد کرد. این رویه همچنین زمان پخت و پز و آماده سازی را بهینه می سازد.

آشپزخانه؛ همیشه تمیز

هیچ چیز شهرت یک رستوران را سریع‌تر از یک مورد مسمومیت غذایی خراب نخواهد کرد. آشپزخانه تمیز برای هر رستورانی ضروری است.

یک چک لیست مرتب این اطمینان را حاصل خواهد کرد که همه کارکنان بدانند، در طول هر شیفت، در جهت پاکیزگی، چه کاری باید انجام شود.

همچنین تدارک یک برنامه زمانی ماهانه کامل برای تمیزکاری های پر اهمیت تر و بزرگ‌تر، آشپزخانه شما را برای مشتریان و کارکنان ایمن نگه خواهد داشت.

اگر رستوران شما هفت روز هفته، تمام طول سال باز باشد، شما حتما باید دو یا سه روز را در طول فصل در نظر بگیرید و برنامه ریزی کنید که در این زمان رستوران را تعطیل، و یک تمیزکاری درست و حسابی و یا همان رستوران تکانی کنید.

مشخص کردن وظایف هر یک از کارکنان در رستوران تکانی می تواند به صرفه جویی در وقت و هزینه کمک کند.

جمع بندی:

آشپزخانه قلب هر رستورانی است. بدون یک آشپزخانه عملگر، صاحبان رستوران‌ها سخت تحت فشار قرار خواهند گرفت تا بتوانند غذا را به موقع برای مشتریان فراهم کنند.

انتخاب تجهیزات مناسب قبل از راه اندازی رستوران شما اهمیت زیادی دارد، زیرا بر بودجه راه‌اندازی شما تاثیر خواهد گذاشت؛ صاحبان رستوران‌ها باید به دقت مزایا و معایب استفاده از تجهیزات نو و دست دوم را ارزیابی کنند.

تمیز نگه داشتن ایستگاه‌های مختلف آشپزخانه و سامان دهی آن ها برای رسیدن به موفقیت ضروری است. ارتباط صریح و روشن بین مدیریت و پرسنل می‌تواند به اصطلاح، چرخیدن چرخ آشپزخانه و سالن غذاخوری کمک کند.

منبع: www.thebalancesmb.com

جهت دریافت مشاوره رایگان برای راه اندازی رستوران یا آشپزخانه صنعتی با کارشناسان آپادانا تجهیز آراز تماس بگیرید.

1 دیدگاه در “چگونه آشپزخانه رستوران را مدیریت کنیم؟ | آشپزخانه عملگرا چیست؟

  1. حیدری گفت:

    مدیریت آشپزخانه عملاً باید با سرآشپز باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.