مقالات

اینفوگراف- چک لیست راه اندازی رستوران در 80 روز

5/5 - (1 امتیاز)

می‌خواهید رستوران راه اندازی کنید و پر از شور و شوق هستید. پس حتماً این مقاله را بخوانید. در مقالات دیگر چیزهایی در مورد چگونگی طراحی منو و شرح وظایف پرسنل را خواهید دانست. اما در این مقاله وقت شما را با این موضوعات نمی‌گیریم و مستقیم به سراغ موضوع اصلی می‌رویم.

اینفوگراف راه اندازی رستوران در 80 روز

هفته اول

بسیاری از تصمیمات مهم در همین هفته انجام می‌گیرد. مضمون و تم رستوران، لیسانس‌ها، مجوزها و اعتبارنامه‌ها در همین هفته آماده خواهد شد. آیا سرآشپز شما مشخص است؟ منو شما در همین هفته باید مشخص و تست و نهایی شده باشد. لیست نیازمندی‌ها و تجهیزات را  می‌توانید در لینک محصولات تجهیزات آشپزخانه صنعتی پیدا کنید و برای آن بودجه بندی کنید. اینگونه هزینه‌ای که می‌خواهید انجام بدهید برای شما تا حدودی مشخص است. می‌گویم تا حدودی چون همیشه اتفاقاتی می‌افتد که شما انتظار آن را ندارید.

 هفته دوم

شبکه اجتماعی خود را راه اندازی کنید و کمپین بازاریابی دیجیتال را ایجاد کنید. این کمپین را دست کم نگیرید، حتی ادامه کار شما گاه به همین سایت بستگی دارد. کرونا هر بدی داشت اهمیت فضای مجازی را به ما ثابت کرد. وبسایت که قبلاً طراحی شده و یا می‌توانید از سایت‌های سایت ساز استفاده کنید و در روزهای آینده تولید محتوای آن را انجام می‌شود. مسلم است که استخدام گروه سئو و دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی اینترنتی) و همچنین تولید محتوای رستوران مربوط به همین مرحله است.

طراحی منو را به روزهای آخر نسپارید. از هم اکنون که غذاهای شما مشخص شده است منو را نیز طراحی کنید. کارهای امنیتی رستوران را نیز در همین مرحله انجام دهید و تجهیزات درب و قفل دزدگیر را در همین مرحله نصب کنید.

هفته سوم

هفته سوم زمان راه اندازی آشپزخانه صنعتی است. بسته به وسعت آشپزخانه شما این قسمت هزینه و زمان می‌برد. طراحی و تجهیز این کار کاملاً بر عهده مشاور است، پس در انتخاب مشاور دقت کنید. شرکتی را انتخاب کنید که تجربه بالایی در تولید و تجهیز رستوران‌های صنعتی دارد و گارانتی معتبر و طولانی مدتی را به مشتریان خود می‌دهد.

هفته چهارم

اکنون زمان خرید وسایل و لوازم سرویس غذا است. تجهیزاتی مانند انواع قاشق، چنگال، انواع ظرف و ظروف و دیگ‌های مختلف. هزینه‌ای که در اینجا صرف می‌کنید به بودجه شما و سلیقه شما رابط مستقیم دارد. بعضی رستوران‌ها می‌خواهند ظروف نقره و سرامیک خریداری کنند و برخی به ظروف چینی رضایت می‌دهند.

هفته پنجم

داریم به لحظه موعود نزدیک می‌شویم. الان زمانی است که باید انبار خود را پر کنید. سردخانه زیر صفر و بالای صفر و انبار خود را تجهیز کنید و برای روز افتتاح رستوران آماده شوید. انبار و سردخانه باید ظرفیت کافی داشته باشد و در روزهای اول نباید دچار کمبود شوید. وجه شما نزد مشتریان در ماه‌ها اول بسیار مهم است.

هفته ششم

چقدر خوش سلیقه هستید. از عهده دکوراسیون داخلی سالن غذاخوری برمی‌آیید و یا به یک دکوراتور حرفه‌ای نیاز دارید. این بخش در کشاندن مشتریان به رستوران نقش اساسی بازی می‌کند. پس ریسک نکنید و دکوراتور حرفه‌ای را به کار بگمارید.

دکوراسیون داخلی نقش اساسی در کشاندن مشتریان دارد

هفته هفتم

خوب حالا زمان استخدام است. باید بهترین‌ها را از میان بهترین‌ها استخدام کنید. در استخدام پرسنل صرفه‌جویی را کنار بگذارید چرا که کیفیت رستوران به صورت مستقیم به توانایی پرسنل بازمی‌گردد. چه بسا یک گارسون و یا مسئول صندول بد اخلاق همه مشتریان را از رستوران فراری دهد.

هفته هشتم

کار شما با تجهیز رستوران و استخدام پرسنل تمام نمی‌شود. رقبایتان را رصد کنید و از تکنولوژی‌های روز بهره ببرید. به صورت هفتگی نشریات آشپزی را بخرید و در صفحات اجتماعی رستوران‌ها عضو شوید. تحولات را کاملاً زیر نظر بگیرید و چیزی را از قلم نیندازید. آنها از چه ابزارهایی تازه‌ای بهره‌ برده‌اند. ما در دوران تکنولوژی به سر می‌بریم: دستگاه‌های سفارش‌گیری خودکار، دستگاه کافه اتوماتیک، KDS یا سیستم نمایش آشپزخانه.

هفته نهم

راه اندازی دفتر مدیریت مرحله بعدی است. این دفتر مرکزی وظیفه مرکزی بسیاری از کارها را برعهده دارد. از سفارش یونیفورم‌ها، تا نظارت بر روی کار پرسنل و آمادسازی آموزش‌های حین کار برای آنها. یکی از کارهای اصلی در کنار هماهنگی با روابط عمومی و گروه بازاریابی برای کمپین‌های بازاریابی دیجیتال و توسعه سایت رستوران و همچنین کمپین‌های تبلیغاتی رستوران در مناطق اطراف و شهر است.

هفته دهم

حالا وقت آموزش و تست پرسنل است. هنوز رستوران باز نشده است، بهتر است آشپزهای مختلف را آزمایش کنید. پرسنل خوب و حرفه‌ای که قرار است ساعات زیادی را کنار هم کار کنند باید خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشند.

تنها به پرسنل آشپزخانه فکر نکنید، امروز رستوران‌های بزرگ مثل سازمان‌های بزرگی هستند که پرسنل زیادی می‌خواهند. مسئول خرید، انباردار و ناظر. همه اینها مسئولیت جداگانه‌ای است که هر یک متصدی خود را می‌خواهد.

هفته یازدهم

خوب هفته شلوغ آخر شروع شد. حالا موقع تمیزکاری است. در این هفته شستشوی حسابی خواهیم داشت. خودتان را برای جشن افتتاحیه آماده کنید. به علاوه باید کمی بودجه کنار بگذارید. شما نمی‌دانید در هفته‌های جاری چه در انتظار شما است.

در همین هفته برنامه آینده را برای رستوران با مشاور تبلیغاتی و شرکت‌های راه اندازی رستوران  در میان بگذارید.

1 دیدگاه در “اینفوگراف- چک لیست راه اندازی رستوران در 80 روز

  1. سورنا گفت:

    سه ماه زمان زیادی نیست برای راه اندازی رستوران؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.