linkedin

آنچه باید در طراحی منو بدانیم

منوی رستوران هویت و اصالت رستوران را نشان می‌دهد. از این رو طراحی منو مرحله‌ای است که حاوی ظرایف و دقایق زیادی است. در این اینفوگراف کوشیدیم بخشی از آنچه طراح منو بایستی در نظر بپروراند و در عمل به کار ببندند را عنوان کنیم.

روی کلمات کلیک کنید:

اصول طراحی منو

اصول طراحی منو
تم منو خلاقیت به خرج دهید اندازه منو به سادگی خوانده شود از روانشناسی کمک بگیرید جلوه‌های بصری و چیدمان منو بحث رنگ‌ها تأکید روی غذا اطمینان از قیمت‌ها به روزرسانی منو منوی روزهای خاص

تم منو

تم و مضمون منو

مضمون و تم منو باید با شخصیت رستوران شما هماهنگی داشته باشد. ارزیای درستی از رقبا داشته باشید و قیمت‌ها و منو آنها را با خود مقایسه کنید. منویی را طراحی کنید که نسبت به همه رقبای محلی از نظر غذاها و شکل بهتر باشد.

خلاقیت به خرج دهید

منو دیجیتال

شاید در جایی که شما به سر می‌برید دیگری نیازی به ارائه منو کاغذی نباشد و همگی با اسکن کد QR روی میزها به منو دسترسی پیدا کنند. منو شما به صورت الکترونیکی باشد و یا کاغذی باید خلاقیت به خرج دهید و بهترین خود را به نمایش بگذارید. توجه داشته باشید موفقیت در توجه به نکات کوچک است.

اندازه منو

اندازه منوی رستوران یا کافی شاپ باید معقول باشد. با وسوسه ارائه فهرست بلندبالایی از خدمات و غذاها مقابله کنید در غیراین صورت برخی از مواد غذایی‌تان را هر شب باید دور بیندازید. دیدن مشتریانی مات و متحیر که می‌خواهند از دفترچه منوی رستوران غذای مورد علاقه خود را انتخاب کنند منظره جذابی نیست.

به سادگی خوانده شود

منو و گارسون آپادانا تجهیز

فونت و طراحی منو باید به گونه‌ای باشد که مشتریان غذای مورد علاقه را به سادگی انتخاب کرده و بخواند. از فونت‌های سخت‌خوان جداً بپرهیزید. همچنین از توضیحات بیهوده در مورد نحوه پخت غذا نیز حذر کنید. توضیحات باید معقول، خلاصه و ساده‌فهم باشد.

از روانشناسی کمک بگیرید

منو و جوانان در حال خواندن

مطالعات نشان داده است که مشتریان در هنگام مشاهده منو رفتارهای مشابهی را از خود نشان می‌دهند. مثلاً اگر گرانترین و بهترین غذاهای را در بالای و وسط منو قرار دهید چشم بیننده ابتدا به آنها کشیده می‌شود و فوراً هر آنچه در زیر یا بالای آن غذای گران قرار دارد را سفارش می‌دهد. شخصی که غذای گران را دیده است راحت‌تر غذاهای کمتر گران کناری را انتخاب می‌کند.

جلوه‌های بصری و چیدمان منو

منو چوبی

کسی پشت منو را نگاه نمی‌کند. بنابراین سعی کنید چیزی را در منوی خود مخفی نکنید. به اندازه کافی از عکس و جلوه‌های بصری در منوی خود استفاده کنید. برخی از مشتریان غذای خود را بر اساس شکل و اندازه آن انتخاب می‌کنند. دیدن چهره متعجب مشتریان وقتی ظرف بزرگ سالاد سزار را روبرو او می‌گذارید جذاب نیست.

بحث رنگ‌ها

انواع منو

تحقیقات نشان داده است برخی از رنگ‌ها تأثیر بیشتری بر اشتهای مشتریان می‌گذارد. مثلاً گفته می‌شود رنگ زرد بیشتر نگاه مشتریان را به سمت خود جذب می‌کند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که قرمز اشتهای مخاطبان را بیشتر می‌کند.  بکاربردن آبی شمشیر دولبه‌ای است که از یک طرف مخاطب را آرام می‌کند اما شما می‌خواهید که مشتریان شما از دیدن غذاهای رنگارنگ هیجان زده شوند و آن را سریع بخورند.

تأکید روی غذا

بهتر این است که در طراحی غذا ستون به کار نبرید. در طراحی ستونی منو، تأکید بر روی قیمت‌ها خواهد رفت و از غذاها منحرف می‌شود. در چنین صورتی بیشتر مشتریان تمایل دارند غذاهای ارزان‌تر را انتخاب کنند. انواع دیگری از طراحی منو که تأکید بر روی غذاهاست می‌تواند شما را بهتر به خواسته‌هایتان برساند.

اطمینان از قیمت‌ها

منو روی تخته سیاه

قیمت هر آیتم در رستوران شما باید نمایانگر هزینه‌های اولیه غذای تولید شده به همراه بهره آن باشد. قیمت‌ها باید به گونه‌ای انتخاب شوند که بتواند مشتریان محدوده جغرافیایی را به خود جلب کند. البته لزوماً نباید در قیمت‌گذاری به حداقل‌ها اکتفا کرد بلکه بکوشید بین قیمت بالایی برخی آیتم‌ها و انتخاب‌های ارزان‌تر تعادل ایجاد کنید.

به روزرسانی منو

رستوران پرجمعیت

غذاهای رستوران ممکن است در طول زمان  و قیمت‌ها بر حسب تورم تغییر یابند. برای همین با هر تغییری منوی رستوران خود را به روزرسانی کنید.

منوی روزهای خاص

منو ولنتاین

در روزها و اعیاد خاص ممکن است بخواهید منوی ویژه‌ای را ارائه دهید که دارای آیتم‌های ویژه و یا جایزه است. روز پدر، روز مادر، روز ولنتاین و عید نوروز از جمله آنها است. در منوهای روزهای خاص چندین آیتم غذایی را برمی‌گزینند و آشپزخانه تنها آنها را تهیه می‌کند. میزان سفارش در آن روزها زیاد و در عوض تعداد آیتم‌ها کم می‌شود.

چطور منوی رستوران را بنویسیم؟ 

در اینجا به 5 موردی که برای نوشتن یک منو مناسب رستوران نیاز داریم اشاره میکنیم:

1- انتخاب آیتم های منو

نوشتن منوی رستوران بسیار حائز اهمیت است. چه غذاهایی را باید در منو گنجاند و از ارائه چه غذاهایی باید صرف نظر کرد؟ یک منو ایده آل ترکیب و تعادلی از غذاهای منحصر به فرد و غذاهای قدیمی و دلخواه اکثریت مشتریان می باشد.

همچنین باید در برگیرنده ی غذاهایی با قیمت متعادل برای حفظ سود باشد. غذاهایی را باید انتخاب کرد که بتوان در مواقع شلوغی و پیک رستوران در آشپزخانه به سرعت تهیه و ارائه کرد.

2- قیمت گذاری آیتم های منو

دانستن قیمت مواد اولیه برای نوشتن یک منوی سودآور ضروری است. به عبارتی برای قیمت‌گذاری آیتم‌های منو دقیقاً نیاز دارید بدانید قیمت مواد اولیه ی هر غذا چقدر است.

به طور متوسط سود هر منو برای شما چیزی حدود 4 الی 4/5 برابر می باشد.مثلاً که اگر شما مواد اولیه را 1000 تومان خریداری کنید باید چیزی در حدود 4500 تومان به فروش برسانید.

شاید به نظر برسد که شما مبلغ بسیار بالایی سود خواهید کرد ولی فراموش نکنید که شما صرفاً بابت همان مواد غذایی پول نمی‌گیرید.

شما به افرادی بابت آماده سازی، پخت، سرو، نظافت سالن و … پول پرداخت میکنید به علاوه شما هزینه هایی مثل هزینه های جاری نیز دارید.

3- در مورد طرح بندی منو تصمیم بگیرید

فونت و رنگ آمیزی طرح منو شما باید تم رستوران شما را منعکس کند. به‌عنوان مثال اگر شما قصد دارید یک رستوران مکزیکی راه‌اندازی کنید، رنگ‌های پر جنب و جوش مثل قرمز، بنفش، فیروزه‌ای و سبز انتخاب‌های مناسبی برای منو خواهد بود.

دقت کنید که از فونت های بسیار ریز یا فونت هایی که خواندن آنها دشوار است پرهیز کنید.

4- در منوی رستوران از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

منو قلب هر رستوران محسوب می شود. در حقیقت ویترینی است برای انواع غذا و نوشیدنی شما. درحالی که می‌توان منوها را به عناوین مختلف و متنوع به مشتریان ارائه داد. ولی چند دستورالعمل مهم وجود داد که برای نوشتن و طراحی منو باید رعایت کرد.

همانطور که قبلاً گفته شد از فونت های غیر معمول و سخت برای نوشتن منو استفاده نکنید. از نوشتن مقدار دقیق غذایی که در بشقاب مشتری سرو خواهد شد پرهیز کنید.

از نوشتن بیش از حد اصطلاحات آشپزی خودداری کنید، منو شما باید برای همه قابل درک باشد و بسیاری موارد مشابه دیگر.

5- منوی خود را آپدیت کنید

منو چیزی نیست که یکبار نوشته شود و بعد به دست فراموشی سپرده شود. منوی خود را حداقل سالی یکبار و ترجیحاً سالی دوبار آپدیت کنید. به‌روزرسانی منظم منو به شما اجازه می‌دهد تا غذاهایی را که محبوب‌تر هستند را تقویت، و غذاهای کم فروش‌تر را بررسی کنید.

راهنمای منونویسی حرفه‌ای

طراحی منو رستوران کاری دشوار و نیازمند اصول مهندسی می باشد، که شناخت کامل غذا ها، مراجعه کنندگان و تجهیزات آشپزخانه صنعتی را در بر می گیرد. یک منوی حرفه ای و تاثیر گزار تصویرگر خود رستوران و سرویس و خدمات آن به مشتریان می باشد. در این مقاله به آموزش نکات و ترفندهایی می‌پردازیم که به وسیله آن بتوان بهترین و مناسب‌ترین منو را، برای داشتن کسب و کاری موفق طراحی کرد.

به منو شخصیت بدهیم!

داشتن شناسنامه ای برای رستوران و کافی شاپ جزو یکی از اولیت‌های منو نویسی است. چیزی که شما را نسبت به سایر رقبا متمایز می‌کند و افراد جامعه شما را با آن شاخصه می‌شناسند و به یاد می‌آورند. استفاده از یک منوی حرفه ای یعنی رعایت قوانین و شرایط مخصوص و مهندسی شده! موارد و آیتم‌های ویژه خود را در منو پخش کنید تا مشتریان با هر بار مراجعه تجربه جدیدی را در رستوران و کافی شاپ شما احساس کنند، مراجعین را با پیشنهادهای مخصوص خودتان هیجان‌زده کنید.

منظور از طراحی و منو نویسی مهندسی چیست؟

شما به‌عنوان مدیر یک کسب‌وکار باید شرایطی را ایجاد کنید که مراجعین بتوانند در کمترین زمان بهترین آیتم را سفارش دهند. ضمن اینکه پیچیدگی و گنگی در منو مراجعین را گیج می‌کند و نهایتا بخاطر عدم رعایت اصول طراحی منوی استاندارد، مشتری موفق به انتخاب بهترین گزینه نمی‌شود و تجربه خوبی از رستوران شما کسب نمی‌کند.

سه تکنیک طراحی منو

3 روش طراحی منوی تاثیر گزار

یک منوی تاثیرگزار برای رستوران، فست فود و کافی شاپ به گونه‌ای طراحی شده است که بهترین شیوه نگارش و توضیحات را دارد و مشتری را از شرایط آن آگاه می‌سازد. برخی فقط به محتوای منو فکر می‌کنند در صورتی که فونت و نحوه نگارش منو نقش مهمی را دارد، داشتن عکس‌های جذاب و رنگ‌های مرتبط با تم منو نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

1. پایه و اساس منو نویسی تاثیر گزار

یک منوی ایده‌آل بالانس موارد پیشنهادی را رعایت می‌کند و آیتم‌های محبوب و مخصوص را به طور مرموزانه و مخفیانه در معرض دید قرار می‌دهد تا مشتری بدون آنکه متوجه شود، از موارد به خصوص سریع‌تر آگاه شود.

در هنگام نوشتن منو به میزان سوددهی توجه کنیم

منظور از توجه به سود دهی در طراحی منو این نیست که موارد با سود بیشتر را اولویت بدهیم، سعی کنیم صرفه ی اقتصادی تک تک آیتم ها را در نظر بگیریم.

2. طرح و گرافیک منو

یک منو حرفه ای و بی‌نقص از نظر گرافیکی و متن باید با ماهیت و چهار چوب رستوران کاملاً هم خوانی داشته باشد، چه یک رستوران سنتی داشته باشید، چه یک رستوران مدرن، و این مسئله به مکان و موقعیت جغرافیایی نیز مرتبط است.

رنگ‌بندی منو و فونت منو باید معرف رستوران شما برای بازدیدکننده باشد.

نمونه‌ای از منوی هندی

یک مثال ساده: اگر یک رستوران هندی دارید، غذا های شما عموما تند است. باید از رنگ‌بندی‌های تند قرمز و تیره استفاده نمائید تا در همان لحظه اول بازدید از منو، بتوانید طعم غذا را به‌صورت غیر مستقیم به مشتری خود برسانید.

3. آشپزخانه؛ قلب تپنده یک کسب و کار خوشمزه!

هر چقدر آشپزخانه رستوران شما بزرگتر باشد، تعداد آیتم های موجود در منوی شما نیز بیشتر خواهد بود. بصورت کلی اندازه آشپزخانه رستوران شماست که اندازه منوی شما را مشخص می‌کند. اگر پیشنهادات شما خیلی زیاد و پیچیده باشد و آشپزخانه شما پتانسیل سرو این حجم آیتم را نداشته باشد در آینده نزدیک به مشکلات بزرگی بر خواهید خورد. به همین دلیل حتما قبل از طراحی منو و آیتم های آن، به فکر آشپزخانه خود باشید.

آشپزخانه حدودا 15 الی 25 درصد کل فضا را نیاز دارد.

بزرگ یا کوچک بودن آشپرخانه (با توجه به نوع کاربری)، موجب هدر رفت هزینه، فضا و زمان می شود.

جمع بندی: اصول طراحی حرفه ای منو انواع رستوران،کافی شاپ و فست فود

تمام اصول و قوانینی که هستند به جهت افزایش بازدهی و سفارش بیشتر و درآمد بیشتر شما است. یکی از بهترین راه‌ها برای اطلاع از اصول طراحی منوی مهندسی شده و طراحی حرفه ای منو رستوران، کافی شاپ و یا فست فود ها بررسی منوی سایر رقبای موفق بوده. سعی کنید نقات قوت موفق‌ترین رقیب‌ها را کنار هم بگذارید و از آن ها نتیجه بگیرید.

رعایت اصول طراحی منو هر چند کاری ساده اما بسیار موثر و نیاز مند زمان و توجه می باشد. استفاده از دقت و خلاقیت و نوآوری کلید موفقیت کسب و کار های جدید است. وقت گذاشتن روی طراحی منوی رستوران، فست فود و کافی شاپ موجب می شود از همان لحظه اول، مشتری تجربه ای شیرین و ماندگار را از شما به خاطر بسپارد.

شما میتوانید برای نوشتن منو انواع رستوران، کافه رستوران، کافی شاپ، فست فود، هتل و تالار با آپادانا تجهیز مشاوره کنید.
تجهیزات آشپزخانه صنعتی | ارسال به سراسر کشور

↓ با ما در ارتباط باشید ↓

تلفن خط ویژه (30 خط) :

72307 – 021

میرعلی: 3457-317-0912

کریم پور: 0324-922-0912

نشانی : تهران، نیاوران، خیابان علیرضا افشار، پلاک 10، واحد 9

ایمیل : [email protected]

© کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آپادانا تجهیز آراز می باشد. ; طراحی و توسعه وب سایت توسط امیر بالازاده