اصول طراحی منو

اصول طراحی منو
تم منو خلاقیت به خرج دهید اندازه منو به سادگی خوانده شود از روانشناسی کمک بگیرید جلوه‌های بصری و چیدمان منو بحث رنگ‌ها تأکید روی غذا اطمینان از قیمت‌ها به روزرسانی منو منوی روزهای خاص

تم منو

تم و مضمون منو

مضمون و تم منو باید با شخصیت رستوران شما هماهنگی داشته باشد. ارزیای درستی از رقبا داشته باشید و قیمت‌ها و منو آنها را با خود مقایسه کنید. منویی را طراحی کنید که نسبت به همه رقبای محلی از نظر غذاها و شکل بهتر باشد.

خلاقیت به خرج دهید

منو دیجیتال

شاید در جایی که شما به سر می‌برید دیگری نیازی به ارائه منو کاغذی نباشد و همگی با اسکن کد QR روی میزها به منو دسترسی پیدا کنند. منو شما به صورت الکترونیکی باشد و یا کاغذی باید خلاقیت به خرج دهید و بهترین خود را به نمایش بگذارید. توجه داشته باشید موفقیت در توجه به نکات کوچک است.

اندازه منو

اندازه منوی رستوران یا کافی شاپ باید معقول باشد. با وسوسه ارائه فهرست بلندبالایی از خدمات و غذاها مقابله کنید در غیراین صورت برخی از مواد غذایی‌تان را هر شب باید دور بیندازید. دیدن مشتریانی مات و متحیر که می‌خواهند از دفترچه منوی رستوران غذای مورد علاقه خود را انتخاب کنند منظره جذابی نیست.

به سادگی خوانده شود

منو و گارسون آپادانا تجهیز

فونت و طراحی منو باید به گونه‌ای باشد که مشتریان غذای مورد علاقه را به سادگی انتخاب کرده و بخواند. از فونت‌های سخت‌خوان جداً بپرهیزید. همچنین از توضیحات بیهوده در مورد نحوه پخت غذا نیز حذر کنید. توضیحات باید معقول، خلاصه و ساده‌فهم باشد.

از روانشناسی کمک بگیرید

منو و جوانان در حال خواندن

مطالعات نشان داده است که مشتریان در هنگام مشاهده منو رفتارهای مشابهی را از خود نشان می‌دهند. مثلاً اگر گرانترین و بهترین غذاهای را در بالای و وسط منو قرار دهید چشم بیننده ابتدا به آنها کشیده می‌شود و فوراً هر آنچه در زیر یا بالای آن غذای گران قرار دارد را سفارش می‌دهد. شخصی که غذای گران را دیده است راحت‌تر غذاهای کمتر گران کناری را انتخاب می‌کند.

جلوه‌های بصری و چیدمان منو

منو چوبی

کسی پشت منو را نگاه نمی‌کند. بنابراین سعی کنید چیزی را در منوی خود مخفی نکنید. به اندازه کافی از عکس و جلوه‌های بصری در منوی خود استفاده کنید. برخی از مشتریان غذای خود را بر اساس شکل و اندازه آن انتخاب می‌کنند. دیدن چهره متعجب مشتریان وقتی ظرف بزرگ سالاد سزار را روبرو او می‌گذارید جذاب نیست.

بحث رنگ‌ها

انواع منو

تحقیقات نشان داده است برخی از رنگ‌ها تأثیر بیشتری بر اشتهای مشتریان می‌گذارد. مثلاً گفته می‌شود رنگ زرد بیشتر نگاه مشتریان را به سمت خود جذب می‌کند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که قرمز اشتهای مخاطبان را بیشتر می‌کند.  بکاربردن آبی شمشیر دولبه‌ای است که از یک طرف مخاطب را آرام می‌کند اما شما می‌خواهید که مشتریان شما از دیدن غذاهای رنگارنگ هیجان زده شوند و آن را سریع بخورند.

تأکید روی غذا

بهتر این است که در طراحی غذا ستون به کار نبرید. در طراحی ستونی منو، تأکید بر روی قیمت‌ها خواهد رفت و از غذاها منحرف می‌شود. در چنین صورتی بیشتر مشتریان تمایل دارند غذاهای ارزان‌تر را انتخاب کنند. انواع دیگری از طراحی منو که تأکید بر روی غذاهاست می‌تواند شما را بهتر به خواسته‌هایتان برساند.

اطمینان از قیمت‌ها

منو روی تخته سیاه

قیمت هر آیتم در رستوران شما باید نمایانگر هزینه‌های اولیه غذای تولید شده به همراه بهره آن باشد. قیمت‌ها باید به گونه‌ای انتخاب شوند که بتواند مشتریان محدوده جغرافیایی را به خود جلب کند. البته لزوماً نباید در قیمت‌گذاری به حداقل‌ها اکتفا کرد بلکه بکوشید بین قیمت بالایی برخی آیتم‌ها و انتخاب‌های ارزان‌تر تعادل ایجاد کنید.

به روزرسانی منو

رستوران پرجمعیت

غذاهای رستوران ممکن است در طول زمان  و قیمت‌ها بر حسب تورم تغییر یابند. برای همین با هر تغییری منوی رستوران خود را به روزرسانی کنید.

منوی روزهای خاص

منو ولنتاین

در روزها و اعیاد خاص ممکن است بخواهید منوی ویژه‌ای را ارائه دهید که دارای آیتم‌های ویژه و یا جایزه است. روز پدر، روز مادر، روز ولنتاین و عید نوروز از جمله آنها است. در منوهای روزهای خاص چندین آیتم غذایی را برمی‌گزینند و آشپزخانه تنها آنها را تهیه می‌کند. میزان سفارش در آن روزها زیاد و در عوض تعداد آیتم‌ها کم می‌شود.